Fragment elewacji zostanie zrekonstruowany, ale zachowanie mozaiki Anny Fiszer nie jest możliwe. Inwestor, który planuje budowę hotelu w miejscu kin przy ul. Długiej w Gdańsku, wydał oświadczenie w związku ze społecznym protestem. Artyści i internauci domagali się zachowania mozaiki. Dzieło Anny Fiszer od kilkudziesięciu lat zdobi tył kamienicy, w której przez lata było między innymi kino Neptun. Jest znane ono nie tylko mieszkańcom i turystom, znalazło się między innymi w kadrze filmu „Do Widzenia, Do Jutra”. W związku z planami inwestycyjnymi Grupy Capital Park mozaika zniknie. Środowisko skupione między innymi wokół Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku rozpoczęło protest, aby uratować dzieło zmarłej w 2002 roku malarki. Zaczęło się od protestu na Facebooku, w miniony czwartek obrońcy dzieła spotkali się, żeby zrobić sobie przy nim wspólne zdjęcie.
Grupa Capital Park, która planuje w miejscu dawnych kin budowę hotelu wydała oświadczenie, w którym informuje, że nie będzie możliwe zachowanie mozaiki. Jej demontaż jest bowiem równoznaczny ze zniszczeniem. – Z uwagi na stanowisko środowisk artystycznych i społecznych oraz w poszanowaniu dla dziedzictwa pokolenia twórców, którzy po II wojnie światowej byli związani z Gdańskiem i tworzyli jego artystyczne oblicze, Inwestor pragnie zachować pamięć o tej twórczości poprzez stworzenie poświęconej jej przestrzeni – z rekonstrukcją fragmentu elewacji, ekspozycją zdjęć i opisem historii mozaiki i techniki, którą została wykonana – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Katarzynę Mitułę z Biura Prasowego Grupy Capital Park.
Oświadczenie Capital Park >>> POBIERZ
Zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna pracy Anny Fiszer, które stworzyła współpracując z Barbarą Massalską i Stanisławem Mizerskim. Zdjęcia zostaną wykorzystane przy wystroju wnętrz przyszłego hotelu i w opracowywanym projekcie przeniesienia kin z ulic Długiej i Piwnej do przestrzeni wirtualnej. – Przygotowując projekt Inwestor jest otwarty na konsultacje z autorytetami w dziedzinie kultury i sztuki, m.in. przedstawicielami ASP. Planowane przyszłe funkcje tej przestrzeni nie muszą kolidować z historią miejsca – napisała Katarzyna Mituła.
Budynek kina Neptun przy ul. Długiej w Gdańsku został sprzedany deweloperowi, który zamierza rozbudować kamienicę. Prace mają się zacząć w drugiej połowie roku. Powstanie hotel sieci Hilton, w którym będzie 156 pokoi. Dół budynku mają zajmować sklepy, przewidziano też wybudowanie sali kinowej na 50 osób, która ma podkreślić dotychczasowy charakter kamienicy przy ulicy Długiej. Hotel ma zostać otwarty w 2017 roku. Grupa Capital Park zainwestuje 70 mln złotych.