Hymn może być wykonywany w języku polskim i po łacinie, posiada wersję a capella i symfoniczną. Pieśń oficjalnie zatwierdził senat uczelni.
– To już 111 rok działalności Politechniki Gdańskiej, który uczciliśmy wielkim akcentem, czyli wprowadzeniem hymnu. Zanim powstał hymn kilkakrotnie spotkałem się z kompozytorem i autorem tekstu, by przybliżyć im losy naszej uczelni. Dziś dziękuję twórcom hymnu Politechniki Gdańskiej za trud i niesamowite zaangażowanie, powiedział prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. – Kiedy podczas Koncertu Majowego usłyszałem hymn po raz pierwszy, byłem pod wielkim wrażeniem. To utwór, który potrafi wzruszyć i trafić do serca, dodał rektor.
”Politechnika Gdańska/otwarte głowy i serca/motto życiem pisane: Historia mądrością – przyszłość wyzwaniem”, tak brzmi refren hymnu Politechniki Gdańskiej. Tekst do utworu napisał Ryszard Kunce, za muzykę odpowiedzialny jest Miłosz Bembinow.
Dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, dr Mariusz Mróz podkreśla, że hymn charakteryzuje się podniosłą, energiczną, bardzo optymistyczną, a jednocześnie wyważoną rytmiką. Jego melodia posiada indywidualny styl – nie kojarzy się z innymi utworami muzycznymi, co więcej należy do „łatwo wpadających w ucho”. Tekst hymnu odnosi się do historii Gdańska i uczelni, a równocześnie kieruje spojrzenie ku przyszłości.
Pierwsze wykonanie hymnu miało miejsce 23 maja w kościele pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie, podczas Tradycyjnego Koncertu Majowego. Pieśń wykonał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej w towarzystwie orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.
mmt