Prawo? Dziennikarstwo? A może elektrokardiologia? Które kierunki w Trójmieście cieszą się największą popularnością? Ranking tych najbardziej obleganych opublikowała Gazeta Wyborcza.
Na dziesiątym miejscu znalazło się prawo, ale także bezpieczeństwo narodowe, farmacja, fizjoterapia i elektrokardiologia. W Trójmieście prawo i bezpieczeństwo narodowe studiować można na Uniwersytecie Gdańskim, a pozostałe kierunki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jak podaje GWT, na każdym z nich przypadało sześciu kandydatów na jedno miejsce. Duża rozbieżność jest jednak jeżeli chodzi o ich „pojemność”. Najwięcej osób będzie przyjętych na prawo – 220. Farmację studiować będzie 140 osób, 60 bezpieczeństwo narodowe, a 45 fizjoterapię i elektrokardiologię.
Miejsce dziewiąte to trzy zupełnie rozbieżne kierunki – filologia angielska na UG, analityka medyczna na GUMed i fizjoterapia na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Tu przypadało po 8 kandydatów na jedno miejsce. Filologię studiować będzie 110 osób, analitykę medyczną 50, a fizjoterapię 54.
Ósme miejsce i dziewięciu kandydatów na miejsce to psychologia i specjalność menadżerska na kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi na UG. Psychologia przyjmie 100 studentów, a drugi kierunek – 30.
Na siódmym miejscu uplasowały się skandynawistyka i kryminologia. To jednocześnie najbardziej oblegane kierunki na Uniwersytecie Gdańskim. O jedno miejsce na każdym z nich ubiegało się 11 kandydatów. Skandynawistyka przygotowała 60 miejsc, a kryminologia 100.
Szóste miejsce należy do Politechniki Gdańskiej. Transport oraz automatyka i robotyka. Jak pisze Gazeta, o studiowanie każdego z nich ubiegało się 12 kandydatów na jedno miejsce. Limit miejsc na transporcie to 100, a 120 osób studiować będzie automatykę i robotykę.
Pozycja piąta to geodezja i kartografia oraz mechatronika na PG i dietetyka na GUMed. O studiowanie każdego z nich ubiegało się 13 kandydatów na jedno miejsce. Geodezję i kartografię studiować będzie 70 osób, mechatronikę 90, a dietetykę 30.
Czwarte miejsce w całości należy do energetyki na Wydziale Mechanicznym PG. Tam o jedno miejsce walczyło 15 kandydatów. Uczelnia przyjmie ich 60.
18 kandydatów na miejsce i trzecia pozycja w rankingu to gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury PG. Kierunek studiowało będzie 45 osób.
Drugie miejsce zajął kierunek lekarski na GUMed. O jedno z 240 miejsc ubiegało się 19 kandydatów.
Ranking wygrywa kierunek lekarsko – dentystyczny, także na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Tam na jedno miejsce przypadało aż 36 kandydatów. Uczelnia przyjmie tylko 50 studentów.
Gazeta Wyborcza Trójmiasto/mar