– Chrońmy Morze Bałtyckie i polskie rzeki, bo od stanu jakości wód akwenach zależy życie wielu gatunków, apelują ekolodzy i jednocześnie zapraszają do Helu na Dzień Ryby. Impreza to połączenie eko-edu-art, czyli ekologii, edukacji i sztuki. – Samo święto ma głębszy sens. W mieście, które ma 600 lat i „powstało na śledziach” logicznym jest, że ryba odgrywa znaczną rolę. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, bez ryb nie będzie rybaków. Jeżeli więc zadbamy o ryby, tj. zatroszczymy się o ich siedliska, czyli miejsca rozrodu i żerowania, to ryby tu po prostu będą. To z kolei gwarantuje obecność rybaków, wędkarzy, a także turystów, którzy będą przyjeżdżać po nasze ryby. Chodzi o to, by nasza tradycja, która wywodzi się z zawodu rybaka, nie zginęła, przekonywał prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik Stacji Morskiej IOUG w Helu.
Dzień Ryby to przede wszystkim liczne stoiska edukacyjne, na których naukowcy, ekolodzy, animatorzy i artyści przekazywać będą wiedzę na temat wodnego świata Morza Bałtyckiego i polskich rzek. – Przy stoiskach dowiemy się, jak wyglądają relacje człowiek – foka/ryba/morświn. Będziemy mówić o badaniach hałasu, bo mało kto zdaje sobie sprawę, jaki hałas jest teraz pod wodą. Będą z nami partnerzy z Instytutu Rybołówstwa Śródlądowego, którzy będą mówili o wędrówkach ryb, dodał prof. Skóra.
Jak przekonuje Jacek Bożyk z klubu Gaja, podczas Dnia Ryby wiedza przekazywana przez naukowców prezentowana jest w przystępny, łatwy do przyswojenia sposób, i to zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. – My dostajemy wiedzę od naukowców, a przekazujemy ją w taki sposób, żeby to było bliżej zabawy i sztuki, niż takiego tradycyjnego nauczania, dodał Jacek Bożyk.
Nie lada atrakcję znajdziemy tuż przy Domu Morświna. Tam stanęła ogromna ryba wykonana z plastikowych butelek po wodzie. Wszystko w myśl ekologii i świadomego podejścia do środowiska. Poza tym na uczestników będą czekać gry i zabawy przygotowane przez klub Gaja. Wśród atrakcji m.in. „Na stół RYBA”, czyli dekorowanie piernikowych ryb, budowanie makiety rzeki idealnej z klocków LEGO, zajęcia „Jaka ryba tu mieszka?” i „Dizajn z Rybą”. Chętni zakręcą „Wodnym kołem fortuny” i zagrają w plenerową grę planszową.
Dzień Ryby rozpocznie się o 11:00 na placu przed wejściem do Fokarium w Helu i potrwa do 17:00. Impreza dofinansowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.