„Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Eros/Psyche” oraz „Pokój Złudzeń” w Operze Bałtyckiej, a dla dzieci „Zostań przyjacielem” w gdańskim Teatrze Miniatura. Choć sezon urlopowy w teatrach trwa w najlepsze, zespoły już pracują nad premierami, które na trójmiejskich scenach pojawią się jesienią.
W Teatrze Muzycznym w Gdyni zobaczymy Złego Leopolda Tyrmanda, adaptację najpopularniejszego kryminału w okresie PRL. To opowieść o tajemniczym mężczyźnie, który samozwańczo walczy z chuliganami i przestępcami na ulicach Warszawy. Akcja toczy się w rozpoznawalnych miejscach stolicy m.in. ulicach Wiejskiej i Rozbrat, Placu Trzech Krzyży.
Za reżyserię i adaptację scenariusza odpowiada Wojciech Kościelniak, wcześniej współpracujący z Muzycznym przy premierach „Snu Nocy Letniej”, czy „Lalki”. Jak mówił na antenie Radia Gdańsk, najtrudniejszym zadaniem było usunięcie z pierwotnej wersji rozwlekłych opisów. – Jeśli mielibyśmy odwzorować jeden do jeden, to co jest w książce, to nie wiem, co by było. Po przeróbkach „Zły” z przerwą trwa trzy i pół godziny, zdradził w rozmowie z Piotrem Jaconiem. Autorem tekstów piosenek jest Rafał Dziwisz, a muzyki Piotr Dziubek. Główną rolę w „Złym” zagra Krzysztof Wojciechowski. Premierę zaplanowano na 4 września.
W listopadzie na Dużej Scenie Teatru Muzycznego obejrzeć można będzie Ghost (Uwierz w Ducha) w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Musical powstaje na podstawie filmu z lat 90., w którym zagrali m.in. Patrick Swayze, Demi Moore i Whoopi Goldberg. Tragicznie zmarły Sam powraca do swojej ukochanej w snach, by ostrzec ją przed zagrożeniami.
Nieco wcześniej, 30 października premierę na Małej Scenie będzie mieć Kumernis Agaty Dudy-Gracz. Młoda reżyserka często sięga po oryginalne rozwiązania artystyczne, na scenie bawi się metaforami i scenografią. W spektaklu Kumernis przedstawiona została sylwetka Wilgefortis, czyli kobiety z brodą.
Niezwykle bogato zapowiada się również jesień w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. 12 września odbędzie się premiera Eros i Psyche Ludomira Różyckiego, opartej o tekst Jerzego Żuławskiego. Przedstawienie opowiada historię człowieka zawieszonego między różnymi uczuciami. Sferę miłości symbolizuje mityczny kochanek Eros, a duszę ludzką Psyche. Psyche wędruje przez różne epoki, od Starożytnej Grecji po XX wiek, po to by znaleźć swój ideał – Erosa. Po drodze zdobywa nowe doświadczenia i wciela się w różne role.
Pokój Złudzeń Zygmunta Krauze to kolejna propozycja Opery Bałtyckiej. Główna bohaterka to Stanisława Przybyszewska, która całe dnie spędza w swoim pokoju, będąc pochłonięta pisaniem powieści o ikonie rewolucji francuskiej Olimpii de Gouges. Wkrótce Przybyszewska wraz z bohaterką swojej powieści odbywa podróż w czasie. Razem uczestniczą w wydarzeniach rewolucji francuskiej i walczą z kontrowersyjnymi ideami Robespierre. Premiera 20 listopada.
Teatr Wybrzeże w Gdańsku 21 sierpnia po raz pierwszy zaprezentuje Faraona Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy. Akcja spektaklu dzieje się w Egipcie, kraju wielości kultur, religii i zwyczajów. To opowieść o bezwzględnej walce o władzę, ale również o własne przekonania. Faraon to drugi po Przedwiośniu wystawiany przez Teatr Wybrzeże spektakl na podstawie klasyków polskiej literatury.
Przez cały przyszły sezon na gdańskiej scenie będzie można też zobaczyć sztukę Murzyn Warszawski. To komedia, której premiera miała miejsce w lipcu. Opowiada o Konradzie Hertmanie vel Hertmańskim, który choruje na polskość. Bohater zbiera polskie ordery, fascynuje się gramatyczną składnią Bogurodzicy i planuje wydać córkę za polskiego urzędnika. Splot zabawnych zdarzeń prowadzi do tego, że musi przestać udawać kogoś, kim nigdy nie był i pokazać swoją prawdziwą naturę. Murzyn Warszawski na deskach Teatru Wybrzeże jest pierwszą polską inscenizacją przedwojennej komedii Antoniego Słonimskiego.
Po pracowitym sezonie wiosennym (premiery „Otella” i „Żółtej łodzi podwodnej” na scenie na Darze Pomorza) Teatr Miejski w Gdyni powraca z nowym repertuarem. Już rozpoczęły się próby do Amadeusza w reżyserii Jacka Bały. Opowieść o Mozarcie i Salierim zainauguruje działalność teatru po wakacyjnym remoncie. Nieznana jest jeszcze data premiery.
Z kolei Miejski Teatr Miniatura jesienią kontynuuje prezentację premiery z ubiegłego sezonu – Zostań Przyjacielem. Opowieść o pingwinie, który uciekł z zoo i żółwia, którego porzuciła właścicielka zdążyła już skraść serca najmłodszych. Bohaterowie przeżywają razem niebezpiecznie przygody, uczą się sobie pomagać i w końcu zaprzyjaźniają się. Twórcą spektaklu jest znany dotychczas z reżyserii spektakli dla dorosłych Tomasz Man.