Młody trójmiejski naukowiec może przybliżyć świat do wynalezienia lekarstwa na chorobę Alzheimera. Wyniki badań Łukasza Nierzwickiego, absolwenta Politechniki Gdańskiej, są na tyle cenne, że zostały opublikowane w prestiżowym piśmie wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne.
W swojej pracy badawczej Łukasz zajął się tematem jednego z procesów, który leży u podłoża choroby Alzhemiera. – Badania przeprowadzaliśmy w oparciu o metodę symulacji komputerowych na superkomputerach. W każdą dziedzinę trzeba się wdrożyć, musiałem się bardzo zaangażować. Zajęło nam to sporo czasu, ale wydaje się, że było warto. To było odkrywanie czegoś nowego, satysfakcja, że robimy coś, co jest ważne, mówi absolwent Politechniki Gdańskiej.
– To, co zrobiliśmy, to jakby projekt budowy domu. Lek, który powstanie ma być tym domem. Zaproponowaliśmy, jak to powinno wyglądać, jakie części potrzebne są do jego budowy, gdzie wszystko powinno być poukładane. Wynalezienie leku to zawsze długa droga. Plusem naszego rozwiązania mógłby być fakt, że się dałoby się uniknąć wielu skutków ubocznych związanych z terapią, dodaje Łukasz Nierzwicki.
Wyniki badań młodego naukowca zostały opublikowane w Journal of Physical Chemistry Letters, prestiżowym piśmie naukowym wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne. Bez wątpienia jest to bardzo duży sukces, co potwierdzają pracownicy Politechniki Gdańskiej.
Badania nad chorobą Alzheimera są tym trudniejsze, że nie do końca wiadomo, co powoduje, że u jednych się rozwija, a u innych nie. – Tak naprawdę cały proces nigdy nie odbywa się na zasadzie rewolucji. To wiedza, którą poznajemy z czasem. Każdy zespół, który pracuje w danym temacie, włącza się w budowanie tej wiedzy. Wystarczy spojrzeć, jak wiedza na temat tej choroby wyglądała 10 czy 15 lat temu. Skok jest ogromny, mówi młody naukowiec.
Teraz przed Łukaszem Nierzwickim doktorat i dalsza praca naukowa, która być może doprowadzi do zrozumienia mechanizmu powstawania choroby Alzheimera.
ep/mar