Najbardziej znana organizacja ekologiczna na świecie Greenpeace wybuduje nowoczesną minielektrownię słoneczną dla Drugiego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Inwestycja ma obniżyć rachunki za prąd. Przedstawiciele organizacji podpisali już umowę z prezydentem miasta – Robertem Biedroniem.
Wstępne porozumienie między Greenpeace i Słupskiem zostało podpisane dwa miesiące. Teraz czas na jego realizację. – W ostatnich tygodniach trwały prace polegające na analizie konkretnych propozycji, dotyczących lokalizacji elektrowni słonecznej, powiedziała Gazecie Wyborczej Trójmiasto Karolina Chalecka z biura prasowego słupskiego ratusza. – Brano pod uwagę możliwości techniczne, zapotrzebowanie na energię, lokalizację względem nasłonecznienia dachu oraz możliwość jak najlepszego wykorzystania możliwości mikroelektrowni.
Wybór padł na II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, bo jak poinformowała Gazetę pełnomocnik prezydenta słupska do spraw zielonej energii Beata Maciejewska, szkoła ma doskonałe warunki do powstania mikroelektrowni fotowoltaicznej. – Elektrownia nie pokryje w stu procentach zapotrzebowania szkoły na energię, ale znaczną część, tłumaczyła urzędniczka. Pełnomocnik dodała, że budowa elektrowni możliwa jest dzięki kontaktom Roberta Biedronia i jego pracy w organizacjach ekologicznych w czasie, gdy był posłem.
Dyrektor słupskiego liceum Mariusz Domański liczy na to, że rachunki za prąd i ogrzewanie szkoły będą niższe. – Mam nadzieję, że uda się nam znacznie zaoszczędzić na tej inwestycji, powiedział Mariusz Domański.
Budowa mikroelektrowni fotowoltaicznej ma ruszyć w najbliższych dniach. Jej otwarcie zaplanowane jest na 22 września.
Gazeta Wyborcza Trójmiasto/mmt