Dziś w nocy zegarki w Polsce zostały przestawione z godziny 3.00 na 2.00. Zmiana czasu ma pomagać lepiej wykorzystać światło dzienne i oszczędzać energię. Czy pomaga? Są wątpliwości… W Polsce czas przestawiamy nieprzerwanie od 1977 roku.
KRÓTSZY DZIEŃ, DŁUŻSZA NOC
Eksperci wciąż zastanawiają się nad sensem dwóch w roku zmian czasu. – Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści, jeżeli chodzi o efektywność pracy i efektywność gospodarki. Osobiście uważam, że jesienna zmiana czasu jest jak najbardziej przyjemna, bo można się wyspać, a organizm po kilku dniach sam się do niej przyzwyczaja, powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika.
ZGODNA EUROPA
Czas zmieniają wszystkie państwa europejskie. Wyjątkiem jest jedynie Islandia. O przestawianie zegarków nie muszą martwić się nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy Rosja, Białoruś i Nadniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii).
ZAPOMINALSKI WYBORCA
O zmianie czasu musiały pamiętać osoby, które z samego rana chciały wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Jeśli ktoś przyszedł za wcześnie, musiał poczekać godzinę na otwarcie lokali wyborczych. Komisje są czynne od 7.00 nowego czasu.
ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
Zimowa zmiana czasu wiąże się z zakłóceniami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych trójmiejskich przewoźników.