Będą pieniądze na badania PET do końca roku. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku nie będzie odsyłało pacjentów.
– Dzięki nowym środkom z Narodowego Funduszu Zdrowia UCK przebada dodatkowo ponad 200 osób – mówi Grzegorz Romanowicz, zastępca kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej UCK w Gdańsku.
PACJENCI BĘDĄ OBSŁUŻENI NA MIEJSCU
– Po raz pierwszy od początku pracowni możemy normalnie pracować do końca roku, bo zwykle kontrakt kończył nam się z końcem października lub wcześniej. To ważne, bo pacjenci będą mogli być obsłużeni na miejscu. Nie będzie konieczności podróżowania i szukania ośrodka, który ma jeszcze kontrakt, dodaje.
„MOGLIBYŚMY PRZYJĄĆ WIĘCEJ”
W tym roku pracownia PET wykona 1540 badań. Wcześniej kontakt umożliwiał zrobienie 1300. Romanowicz przyznaje, że to i tak za mało, jak na potrzeby i możliwości UCK. – Pracujemy trzy dni w tygodniu, moglibyśmy pięć. Jesteśmy w stanie rocznie przyjąć dwa tysiące pacjentów. Realne potrzeby to powyżej dwóch tysięcy, biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki zapadalności na choroby nowotworowe, mówi.
Pacjenci z Zieloną Kartą Onkologiczną są przyjmowani niezależnie od kontraktu NFZ. Są przez Fundusz nielimitowani. PET jest najbardziej precyzyjną metodą umożliwiającą między innymi zdiagnozowanie wczesnych nowotworów.
Joanna Stankiewicz/mar