Prawdziwa radość wśród ornitologów i obserwatorów zimowego obrączkowania ptaków w oliwskim ZOO. Udało im się złapać i zaobrączkować dwa zimorodki. To drugi taki przypadek w Polsce, gdy w ramach odbywającej się w całym kraju „Akcji Karmnik” do ornitologicznej sieci trafił ten kolorowy osobnik i to dwukrotnie w ciągu jednego dnia.
Najpierw trzeba wyjąć ptaka z ornitologicznej sieci ustawionej przy karmniku – to szczęście miała Katarzyna Tarnocka. Trójmiejscy ornitolodzy doskonale wiedzą, że w pobliżu ogrodu, nad potokami w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, można spotkać i obserwować zimorodki. Co innego jednak spotkanie pierwszego stopnia, oko w oko z tym niezwykle barwnym ptakiem. Niebiesko-pomarańczowe cuda nie przylatują zwykle do stołówki przygotowanej przez ludzi. Zimorodki nie są ziarnojadami. Te ptaki polują na małe ryby. Tym razem chyba skusiły się na słoninkę.
Kolejny krok to włożenie ptaka do woreczka. W taki sposób zostanie przetransportowany do miejsca obrączkowania. Wszystko trzeba zrobić delikatnie i szybko, żeby szok dla zwierzaka był jak najmniejszy. Zimorodek przyzwyczajony jest do ciemnych miejsc. Nie wszyscy wiedzą, że te ptaki nie wiją gniazd tylko kopią dziobem nory. Podziemny korytarz prowadzący do większej niszy lęgowej może mieć nawet metr długości. Dlatego też uważano je w przeszłości i do tej pory uważa za cuda i klejnoty mieniące się na śniegu, które samoistnie przynosi zima.
Ornitolodzy sprawdzają siatki co godzinę. Trzeba wyzbierać wszystkie ptaki. Dzisiaj było ich naprawdę dużo. To z pewnością ponad 10 stopniowy mróz spowodował, że ptaki licznie przylatywały do karmnika i wpadały w sieci. Najliczniejsze jak zwykle były bogatki i modraszki. Sporo było też mazurków. Oliwskie ZOO słynie również jako miejsce, które lubią trznadle. Z pojedynczych rarytasów można wymienić kowalika, rudzika, raniuszka, dzięcioła dużego i pełzacza.
Następny etap to obrączkowanie odłapanych ptaków. Obserwujący pracę ornitologów dorośli i dzieci mogą poznać gatunki ptaków, posłuchać opowieści o zachowaniach zwierząt i na zakończenie często wypuścić samodzielnie ptaka na wolność robiąc pamiątkowe zdjęcie. Ten zimorodek na ręku Sabiny Kaszak najpierw udawał martwego. Gdy jednak przeszedł pierwszy szok po prostu poderwał się i uciekł z ręki ornitologa.
Kolejna okazja do obrączkowania ptaków w ZOO za dwa tygodnie w niedzielę17 stycznia 2016. Punkt obrączkowania w gdańskim ZOO znajduje się naprzeciwko pawilonu i wybiegu hipopotamów nilowych, będzie czynny od 9:00 do 13:00. Obrączkowanie odbywa się o pełnych godzinach. Nie można zapomnieć o kupieniu biletu wstępu do ogrodu. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w Akcji Karmnik bez konieczności opłaty za bilet to może wybrać się na Wyspę Sobieszewską. W Stacji Ornitologicznej PAN przy ulicy Nadwiślańskiej też odbywa się obrączkowanie. Akcja na Wyspie Sobieszewskiej również w co drugą niedzielę zimy od 7:30 do 12:30. Kto wie może też trafi się spotkanie z pięknym zimorodkiem.