Słupsk ma najczystsze powietrze spośród polskich miast. Główny Inspektor Ochrony Środowiska opublikował raport o zanieczyszczeniu atmosfery.
Z zestawienia wynika, że najmniej szkodliwych substancji w powietrzu wykryto w Słupsku. – To moim zdaniem efekt stopniowej likwidacji pieców węglowych w śródmieściu – mówi Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta Słupska do spraw zielonej modernizacji miasta.
ZDEMONTOWANE PIECE WĘGLOWE I CIEPŁY GRUDZIEŃ
– Ostatnio, spośród ponad stu remontowanych mieszkań komunalnych, w 68. zdemontowano piece węglowe i zmieniono na mniej szkodliwe źródła ciepła. Poza tym spory wpływ na wynik tych badań miał ciepły grudzień. Mniej wykorzystywano piece tradycyjne i to mogło mieć wpływ na ten bardzo dobry wynik. Na pewno też pomaga nam wiatr od Bałtyku. Proszę zwrócić uwagę, że wśród tych miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem większość to miejscowości z południa kraju – mówi Maciejewska.
KIEDYŚ BYŁO GORZEJ
Jeszcze trzy lata temu normy stężenia szkodliwego benzoalfapirenu były przekroczone w Słupsku prawie czterokrotnie. Teraz wskazania są w normie. Miastu nie pomaga na pewno to, że śródmieście leży w dolinie i ma nieco utrudnioną cyrkulację powietrza. W ostatnich latach jednak sporo pieców węglowych wyłączano. Mimo tego, nadal spośród dziewięciuset budynków w ścisłym centrum Słupska, około sześciuset wciąż korzysta z tego typu ogrzewania.
– Na stałe jakość powietrze w mieście badają stacje pomiarowe na ulicach Orzeszkowej i Kniaziewicza. W grudniu dodatkowe, stacje postawiono również na placu Zwycięstwa oraz w pobliżu przedszkola przy ulicy Wileńskiej – mówi Anna Grabuszyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku.
POMORSKIE MIASTA MAJĄ CZYSTE POWIETRZE
Spośród pomorskich miast czystym powietrzem mogą się poszczycić również Gdynia, Władysławowo, Kwidzyn i Gdańsk. Stolica Pomorza zajęła w tym rankingu dziesiąte miejsce.
Najbardziej szkodliwym powietrzem w Polsce oddychają mieszkańcy Nowej Rudy. Tu norma zanieczyszczenia jest przekroczona siedemnastokrotnie. GIOŚ badał średnioroczne zanieczyszczenie powietrza rakotwórczymi i mutagennymi zanieczyszczeniami w polskich miastach.
Przemysław Woś/amo