Elementy wyposażenia kubryków i wewnętrzne instalacje w całości zdemontowano. Po 33 latach praktykanci z Daru Młodzieży doczekali się remontu pomieszczeń. Zrezygnowano między innymi z 20-osobowych kubryków. W ich miejsce zaprojektowano 12 kubryków mogących pomieścić po 10 osób. Wewnątrz znalazły się nowe piętrowe koje, szafki dla studentów, zmieniono też rozmieszczenie środków ratunkowych. Kombinezony ratownicze znajdują się w pokojowych szafach, kamizelki umieszczono w drewnianych kasetach podwieszonych pod kojami.
WIELE ZMIAN
W ramach remontu wymieniono także wszystkie ścianki, wykładziny i drzwi, a także część bulajów. – Po całkowitym demontażu dotychczasowego wyposażenia i konserwacji wewnętrznej kadłuba, zmodernizowano instalację elektryczną, oświetleniową, wentylacyjną i klimatyzacyjną – mówi Henryk Śniegocki, prorektor do spraw morskich Akademii Morskiej w Gdyni.
Zwiększono też liczbę gniazdek elektrycznych (poprzednio na kubryk przypadały 2 gniazdka, teraz jest ich 14). Każdy praktykant mustruje obecnie z własnymi laptopami i telefonami, dlatego każda koja wyposażona jest w oświetlenie do czytania.
NIEMAL 3 MILIONY NA MODERNIZACJĘ
– Koszt prac modernizacyjnych wyniósł 2,9 miliona złotych, pokrytych z dotacji celowej przyznanej przez ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz ze środków własnych – dodaje Aleksander Gosk z działu armatorskiego Akademii Morskiej. Odnowiono też salonik kapitański.
Po przebudowie wnętrz Dar Młodzieży przeszedł również wymagany przepisami remont klasowy (odnowienie klasy 5-letniej) połączony ze sprawdzeniem w doku stanu kadłuba. Przeprowadzono konserwację i malowanie. Dokonano też przeglądu i regulacji mechanizmów statku. – Nie zmienia się za to specyfika marynarskiej służby – dodają władze uczelni.
PREZENT DLA LUDZI MORZA
Na remoncie Daru Młodzieży skorzystało także Duszpasterstwo Ludzi Morza. Klub Centrum Stella Maris przy Portowej w Gdyni otrzymał w prezencie dwa mosiężne bulaje zdemontowane z żaglowca podczas remontu. Zamontowano je na żaglowcu w 1982 roku podczas budowy fregaty w Stoczni Gdańskiej. Przepłynęły wraz z Darem ponad 545 tysięcy mil morskich podczas 202 podróży szkolnych.
Wizytowały w setkach portów we wszystkich kontynentach. Bulaje zdemontowane podczas prac stoczniowych zostały oczyszczone podczas warsztatów przez studentów Akademii Morskiej. Uroczyście przekazano je duszpasterzowi Ludzi Morza ks. Edwardowi Praczowi z Gdyni.
Pierwsi studenci zamustrują się już 27 stycznia, a pod koniec lutego wyjdą na pokładzie Daru Młodzieży na Morze Śródziemne.
Anna Rębas/mili