Studenci z Politechniki Gdańskiej stworzyli dywan, który składa się z 32 768 zielonych i purpurowych kwadratowych naklejek o boku niespełna jednego centymetra. To tak zwany fraktal, czyli figura zbudowana z mniejszych kopii samej siebie, nazywana dywanem Sierpińskiego. Wkrótce trafi do Hiszpanii. Tam bowiem narodził się „Sierpinski Carpet Project”, który ma uczcić polskiego matematyka. – Wacław Sierpiński opisał fraktal dokładnie sto lat temu. Nasza figura ma niecałe pięć metrów – mówi Małgorzata Jurkiewicz z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość.
MATEMATYCZNY PARADOKS
Fraktal stworzyło 512 osób ze wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej. Studenci pracowali w grupach warsztatowych przez trzy dni.
– Wydaje się to dość proste, ale zagadnienie jest złożone. To też taki matematyczny paradoks, bo pole tej figury dąży do zera, jednocześnie przy obwodzie dążącym do nieskończoności. Dywan Sierpińskiego powstaje z kwadratu, który dzielimy na dziewięć mniejszych jednakowych kwadratów, następnie środkowy kwadrat usuwamy. W ten sposób powstaje pierwsza iteracja dywanu – wyjaśniają studenci I roku Elektrotechniki Maksymilian Wawrzyniak, Maciej Pepliński i Michał Gałązka.
– Następnie każdy z pozostałych ośmiu kwadratów ponownie dzielimy na dziewięć mniejszych i usuwamy środkowy kwadrat. To samo robimy w kolejnych krokach z pozostałymi kwadratami. Tak powstają kolejne iteracje dywanu – dodają studenci.
BROKUŁ JEST FRAKTALEM
Fraktale występują w otaczającym nas świecie. – Kiedy spojrzymy na cały brokuł i jego pojedynczą różyczkę, to możemy zaobserwować, że wyglądają tak samo. Taką strukturę mają pioruny, korzenie i gałęzie drzew, płatki śniegu, kwiaty kopru czy układ krwionośny – mówi Justyna Woroń z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość.
– Ale to nie tylko przyroda. Ostatnio naukowcy dowiedli, że fraktale występują w literaturze, na przykład w Starym Testamencie – dodają studenci.
FINAŁ W HISZPANII
W projekcie „Sierpinski Carpet Project” bierze udział 40 krajów świata. W Gdańsku swoją część ułożyli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19. Ostatecznie figura zostanie złożona 13 maja w Hiszpanii. Będzie miała 44 metry.