Dziś Światowy Dzień Radia. Obchodzony jest po raz piąty. Został ustanowiony z inicjatywy UNESCO. Na Pomorzu wśród kilku regionalnych stacji radiowych – Radio Gdańsk jest najchętniej słuchane. Profesor Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO mówi, że radio zostało w ten sposób wyróżnione, jako najbardziej dostępny środek przekazu informacji. Jak mówi dysponuje ono największą siecią ośrodków na świecie. – Jest dostępne wszędzie. To najbardziej rozbudowany ośrodek informacyjny świata.
RADIO NAJLEPIEJ INFORMUJE PODCZAS SYTUACJI NADZWYCZAJNYCH
W tym roku Światowy Dzień Radia przebiega pod hasłem „Radio w czasie sytuacji nadzwyczajnych i katastrof”. Profesor Sławomir Ratajski dodaje, że to zwrócenie uwagi na rolę radia i informacji w dobie niekończących się konfliktów zbrojnych w różnych stronach świata. Jak mówi w wielu przypadkach radio ratuje życie i wspiera tych, którzy są w sytuacjach zagrożenia.
WOLNOŚĆ SŁOWA I BEZPIECZEŃSTWO
Światowy Dzień Radia to także okazja do podjęcia tematu zagrożeń, na jakie jest ono współcześnie narażone. Chodzi przede wszystkim o konieczność ochrony wolności słowa i zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzom. UNESCO podejmuje wiele inicjatyw na rzecz wspierania dostępności radia w różnych miejscach świata.
– W sytuacji, kiedy radio jest tym ośrodkiem, który może docierać wszędzie, wspieranie radia przyczynia się do rozwiązywania szeregu problemów. Nie chodzi tylko o zagrożenia naturalne, ale także o te związane z terroryzmem i konfliktami zbrojnymi.
Światowy Dzień Radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.
mat