Czy cuda się zdarzają? TAK – jeśli dodasz swoją małą cegiełkę. Wszystko w Twoich rękach słuchaczu/czytelniku!!!! Poznaj historię Pani Izy, Denisa Wytrwałego i piękną akcję do której włączają się słuchacze Radia Gdańsk.
Zaczęło się od audycji nagrywanej w mieszkaniu Pani Izy Brzęczek. (Możesz do niej przejść i jej posłuchać klikając na link obok) Zaprosiła nas tam Marzena Grochowska właścicielka foki PARO. To pierwszy w Polsce robot terapeutyczny, który odczuwa emocje pacjenta jak żywe zwierzę i stara się nawiązać z nim kontakt. Pierwszym w Polsce pacjentem foki jest Denis, syn Pani Izy. Ona samotna matka z dwójką dzieci i swoimi rodzicami mieszka w falowcu na 38 metrach. Dostała nowy lokal od Miasta Gdańsk, ale absolutnie nie stać jej na wyposażenie i urządzenie. Denis wymaga całodobowej opieki. Apelowaliśmy do słuchaczy o pomoc. Na konto Fundacji Hospicyjnej, która opiekuje się rodziną, drobnym strumieniem popłynęły wpłaty, ale akcja nabrała tempa po włączeniu się do niej projektantki wnętrz Heleny Michel. Tu będziemy relacjonowali dzień po dniu przebieg projektu, który mamy nadzieję, doprowadzi do szybkiego zamieszkania rodziny w nowym miejscu.
11.01.2015 AUDYCJA W RADIU GDAŃSK – PRZEDSTAWIAMY CHOROBĘ DENISA
Jego choroba zaczęła się w 2009 r. Powodem, dla którego życie Denisa i jego mamy przybrało niespodziewanie tempa, był guz mózgu, który co prawda udało się usunąć, ale nic już nie było takie jak dotąd. Denis nadal zmaga się z niepełnosprawnością, porusza się o wózku, a do sierpnia 2015 r. niezbędna była nawet rurka tracheostomijna. To wielki przełom dla całej rodziny, już od kilku miesięcy Denis oddycha samodzielnie, robi też ogromne postępy w rehabilitacji.
Denis z mamą Izą, siostrą Julką mieszka z dziadkami, w mieszkaniu dwupokojowym, na 38 m kw. W ciągu pięciu trudnych lat wszyscy bardzo się wspierali, ale było im zwyczajnie ciasno. Po rozłożeniu materacy dla chłopca, w salonie nie ma już miejsca na nic innego. Denis ma swoje królestwo, w którym rządzi, ale chciałby żeby jego mama nie musiała codziennie go budować i burzyć. Dziś na szczęście mogą myśleć o wyprowadzce i samodzielnym mieszkaniu. Dziadkowie będą mogli przychodzić w odwiedziny.
Nowe mieszkanie, na które cierpliwie czekali od 2010 roku, ma 53 m. kw. Chociaż będą tam mieszkać bez dziadków, wszyscy nie mogą się doczekać tej przeprowadzki. Jego umeblowanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepełnosprawność Denisa, to nie taka prosta sprawa. Wiele zwyczajnych mebli będzie tu niezwyczajnych, np. pionizator, dzięki któremu mama będzie mogła pozwolić synkowi na samodzielną zabawę.
Denis ma już 9 lat i to czas najwyższy, żeby spał sam. W nowym domu, planowane jest więc wstawienie łóżka, które zostanie dostosowane do jego potrzeb, a także specjalny wózek, dzięki któremu chłopiec będzie wjeżdżał pod prysznic. Przed takimi wyzwaniami stoi mama Denisa, Iza Brzęczek. Państwa prosimy o pomoc w sprawie zebrania środków na umeblowanie mieszkania, do którego co prawda Pani Iza odebrała już klucze, ale nie może się wprowadzić, ponieważ na razie stoi puste.
PROSIMY O WPŁATY I POMOC RZECZOWĄ!!! Środki przelane na konto Fundacji Hospicyjnej zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia kuchni, pokoi oraz na prace wykończeniowe. Prosimy o wpłaty na numer konta: 39 1540 1098 2001 5562 4727 0013 odbiorca Fundacja Hospicyjna z dopiskiem: „Dla Denisa”. Szczegółowych informacji udziela i akcję pomocy koordynuje: Justyna Ziętek nr tel.: 662 692 831, e.mail: j.zietek@hospicja.pl
12.02.2016 DO AKCJI RUSZA PROJEKTANTKA WNĘTRZ
Po naszej audycji słuchacze Radia Gdańsk zgłaszają się do Fundacji Hospicyjnej z drobnymi ofertami pomocy. Wśród nich jest między innymi projektantka wnętrz Helena Michel. Już następnego dnia po programie była w mieszkaniu, pobrała pomiary, przedyskutowała potrzeby i gratis zaprojektuje wnętrza. Dziękujemy i postanawiamy, że o dalszych postępach akcji będziemy informowali na antenie Radia Gdańsk oraz naszej stronie internetowej.
13.02.2016 POKÓJ TRZEBA PRZEDZIELIĆ
Mieszkanie to lokal dwupokojowy, większy pokój trzeba przedzielić ścianką, tak żeby dwójka dzieci miała swoje oddzielne pomieszczenia – szybko decyduje Helena Michel. Przecież Julka to już nastolatka i powinna mieć swój kąt do przyjmowania znajomych, nauki i przemyśleń. Iza Brzęczek i Justyna z Fundacji Hospicyjnej przytakują pomysłowi. Tylko jak to zrobić? W pokoju jest tylko jedno okno. Helena zaprojektuje przeszkloną ściankę. Na koncie mamy 500 złotych. Ile może kosztować ścianka, kto ją zbuduje?
14.02.2016 NAJLEPSZE ŻYCZENIA
14 lutego to Walentynki i dzień urodzin Denisa. Wszystkiego najlepszego!!!
Zapomnieliśmy wcześniej napisać, że Denis ma swoje wydarzenie na Facebooku, informuje ono o pomocy w wyposażaniu mieszkania KLIKNIJ TUTAJ Na Facebooku jubilat występuje jako Denis Wytrwały i ma swoją stronę KLIKNIJ TUTAJ
15.02.2016 ŚCIANKA RUSZYŁA
Jeszcze nie wiadomo jak uda się kupić materiały na ściankę ale już wiadomo kto ją postawi. Helena Michel informuje „Znalazłam ekipę remontową, która podstawi ściankę działową w pokoju w czynie społecznym 🙂 Moja koleżanka ma dla Izy żelazko, haczyki, wieszaczki do kuchni. Jeszcze popyta wśród znajomych co mogą ofiarować z wyposażenia kuchni (jakieś garnki, sztućce, naczynia, etc..)” Jednocześnie do Fundacji Hospicyjnej napływają pytania od ludzi, którzy usłyszeli o akcji typu: „Mam łóżko dla dziecka w formie samochodu, lekko odrapane, widać ślady używania ale całe, może być?” Trzeba odpowiadać, że niestety nie. Mieszkanie należy wyposażyć w nowe meble. Denis bardzo łatwo chwyta wszelkiego rodzaju infekcje. Chcemy też by to nie była prowizorka.
16.02.2016 SPRAWA ŁÓŻKA
Jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest rehabilitacyjne łóżko dla Denisa. Takie łóżko kosztuje przynajmniej 12 tysięcy złotych. Pani Iza nie zgadza się na wydanie takiej sumy, choćby nawet miała. Jej zdaniem te sprzęty specjalistyczne są stanowczo za drogie. W końcu chodzi o łóżko dla dużego dziecka (Denis ma 9 lat) z barierką. Trzeba rozpocząć poszukiwanie stolarza, który z pewnością je zrobi za zdecydowanie mniejsze pieniądze.
17.02.2016 O KUCHNIA
Justyna Ziętek z Fundacji Hospicyjnej jest dobrej myśli. Ile kosztuje kuchnia? Na konto wpłynęło około 1.500 złotych. To wystarczy na meble do kuchni? TAK stwierdza Pani Iza i w Fundacji Hospicyjnej zaplanowano wyjście na pierwsze zakupy. Czy za tę sumę można kupić meble do kuchni? Pani Iza jest przekonana że takie widziała, nie chodzi o rzeczy markowe tylko funkcjonalne. Zbieramy dalej.
18.02.2016 SUPER PRACOWNICY MEDIA MARKT
Helena Michel jest gościem w naszym studio i ma super informację. O AKCJI USŁYSZANO W MEDIA MARKT, DZIĘKI DYREKCJI SKLEPU W PARKU HANDLOWYM MATARNIA JEST SPRZĘT AGD: PRALKA, LODÓWKA, OKAP DO KUCHNI Radość również na antenie Radia Gdańsk. Helena Michel opowiada nie tylko o akcji ale też o sobie, czyli jak pani archeolog stała się projektantką. Posłuchaj audycji:
19.02.2016 DYNAMICZNIE POWSTAJE LISTA I LECĄ LISTY
Zadowolenie z prezentu od Media Market (pralka, lodówka, okap) trwa i idziemy za ciosem. Justyna Ziętek z Fundacji Hospicyjnej dynamicznie tworzy listę potrzeb i wysyła prośby do innych dużych firm. Poczta w sprawie mebli, lamp, a nawet telewizora pofrunęła w świat. Justyna również dynamiczne tworzy listę tego co mają do zaoferowania mieszkańcy Pomorza. Podobno mamy dywany 🙂 Dla Denisa jest nowa pościel w… hmmm samochody 🙂 Pan Adam oferuje transport. Na biurku (nie widać ale jest) leży kupon na farby wartości 200 złotych. Pomiędzy Jusytną, Izą i Heleną trwa wymiana maili na temat oświetlenia. Pokój Julki nie będzie miał okna i trzeba go dobrze doświetlić. W łazience też jest ciemno i potrzebne są nowe punkty świetlne. Akcja nabiera też rozpędu medialnego. Informacje o niej ukażą się wkrótce w TVP Gdańsk i Wyborczej. Będzie łatwiej.
KOLEJNE INFORMACJE ZNAJDZIESZ PO KLIKNIĘCIU TUTAJ
Włodzimierz Raszkiewicz