IPN udostępnił drugą partię dokumentów z domu Marii Kiszczak. Dotyczą one wieloletniej działalności jej męża, Czesława Kiszczaka, w organach bezpieczeństwa PRL. Jest to dwadzieścia różnych dokumentów, głównie o charakterze historycznym.
Kolejka dziennikarzy czekających na wejście do czytelni IPN była w środę zdecydowanie krótsza niż w poniedziałek, kiedy Instytut udostępnił teczki tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek.
ODRĘCZNIE PISANE WSPOMNIENIA GENERAŁA
Obecnie dziennikarze zapoznają się z setkami stron dokumentów. Zawierają one między innymi odręczne wspomnienia Czesława Kiszczaka z grudnia 1970 roku, maszynopis książki o komunistycznym generale czy notatkę opisującą skład i strukturę IV departamentu MSW z października 1984 roku. Ta jednostka zajmowała się rozpracowywaniem Kościoła. To właśnie w październiku 1984 roku doszło do morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
ZDJĘCIA Z OKRĄGŁEGO STOŁU
W udostępnionych materiałach jest również teczka zawierająca informacje z lat 1980-81 dotyczące, jak napisano, przygotowań państw ościennych do interwencji w Polsce. Są tam też kserokopie zdjęć z czasów Okrągłego Stołu, na których są między innymi Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek.
KOLEJNE DOKUMENTY NIEBAWEM
Według szefa IPN kolejne materiały z domu zmarłego w 2015 roku Kiszczaka będą przekazywane sukcesywnie, tak szybko, jak będzie to możliwe. Nie ujawniono na razie, co jeszcze się w nich znajduje.