Sensacyjne odkrycia w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. W dawnej restauracji Palowa, podczas prac konserwatorskich, znaleziono fresk prawdopodobnie z pierwszej połowy XV wieku oraz drewniane sklepienie z wieku XIV.
Fresk przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa. – Tutaj są nogi, klatka piersiowa, ręka i fragment krzyża. Na pierwszy rzut oka jest to mało czytelne, ale kiedy wiemy, na co zwrócić uwagę to scena jest bardzo widoczna. Są jeszcze jakieś resztki czerwieni. Może to jest obramowanie albo fragment kolejnego krzyża. Może malowidło przedstawiało trzy ukrzyżowania. Tego jeszcze nie wiemy. Nigdy o tym fresku nie słyszeliśmy, nikt o nim nie wiedział – mówi Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
OPOWIADA HISTORIĘ RATUSZA
Dlaczego to znalezisko jest tak niezwykłe? Wiąże się z nim historia ratusza. – Wiemy, że w 1427 roku na mocy bulli papieskiej, Gdańsk otrzymał pozwolenie na zorganizowanie kaplicy w ratuszu. Miało to być oddzielne pomieszczenie, gdzie będą odprawiane msze dla radnych i ich rodzin. Do tej pory nie wiedzieliśmy, gdzie mogła być zlokalizowana – dodaje Darecka.
Jedynym miejscem, gdzie pojawia się malarstwo o tematyce religijnej, jest pomieszczenie zwane „małym Krzysztofem”. – Ale jest na tyle małe, że nie mogły się tam odbywać msze. Badacze podejrzewali, że liturgie mogły być odprawiane w Wielkiej Sali Rady. Jednak skoro tutaj mamy malowidło o tematyce religijnej, to może właśnie w tym miejscu była kaplica – mówi.
Są to jednak tylko przypuszczenia. – To pomieszczenie może mieć ogromne znaczenie dla historii ratusza. Kaplica długo tutaj nie funkcjonowała, bo w 1441 roku została zorganizowana kaplica radnych w Bazylice Mariackiej. Być może po tym czasie malowidło zostało zamalowane. Ta część religijna mogła nie pasować do tego miejsca, bo w części przyziemnej ratusza był urząd finansowy. Ty były płacone podatki – opowiada.
NAJSTARSZY DREWNIANY STROP W GDAŃSKU
Niezwykłym odkryciem jest także strop w suficie dawnej restauracji. – Po zrobieniu otworów znaleźliśmy belki o ogromnych przekrojach. Robiliśmy badania dendrochronologiczne tych belek. Wykazały, że pochodzą one ze ścinki zimowej 1378/79. Z mojej wiedzy wynika, że to najstarszy strop drewniany w Gdańsku. Mamy kolejny dowód na to, że gdański ratusz został zbudowany w tych latach – mówi Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W pomieszczeniach ratusza badacze odnaleźli zamurowane drzwi, okna, schody z renesansowej przebudowy i klatkę schodową prowadzącą od Sali Czerwonej do piwnicy. Odkryto także wnękę zachowaną średniowieczną posadzką. Do tej pory nie wiadomo było, jaka w ratuszu była posadzka. Teraz widać, że była ceramiczna ceglana. Cegły były płaskie, kwadratowe.
Prace w pomieszczeniach dawnej restauracji nadal będą prowadzone. Znaleziska zostaną zabezpieczone i udostępnione zwiedzającym.
Joanna Stankiewicz/mar