Specjalna ulotka pomoże rodzicom podjąć decyzję, czy posłać sześciolatka do szkoły, czy zostawić w przedszkolu. Broszurę przygotował Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
Druk jest rozdawany w przedszkolach na Pomorzu. Na jego podstawie rodzice mogą ocenić, czy ich dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Przyszły uczeń powinien m.in. rozumieć wydawane polecenia, być sprawny ruchowo i manualnie oraz radzić sobie z trudnościami w obcowaniu z rówieśnikami.
DZIECI GOTOWE NA SZKOŁĘ?
Ulotka informuje także o tym, jakie formalności powinni załatwić rodzice, jeśli chcą, by od 1 września dziecko zostało w przedszkolu lub poszło do szkoły. W pierwszym przypadku, trzeba złożyć deklarację w przedszkolu w terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem rekrutacji do tej placówki.
Jeśli rodzice zdecydują się posłać dziecko do szkoły, sześciolatek musi odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Jeśli nie będzie go miał, należy uzyskać opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole. Następnie konieczne jest złożenie wniosku w wybranej szkole. Jeśli to placówka w obwodzie zamieszkania – wystarczy wniosek do dyrektora, jeśli poza – należy zapoznać się z jej indywidualnym regulaminem rekrutacyjnym.
Od września to rodzice zdecydują, czy 6-latki pójdą do przedszkola czy szkoły. Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz
Broszura zawiera także numery infolinii do pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz adres strony internetowej z wykazem poradni psychologiczno-pedagogicznych w kraju, z których pomocy można skorzystać.
KAMPANIA UŚWIADAMIA RODZICÓW
Ulotki są jednym z elementów kampanii zachęcającej do posyłania 6-latków do szkół na Pomorzu. Jednym z najbardziej zaangażowanych w nią miast jest Słupsk. Rozwieszono tu plakaty, w internecie opublikowano filmy pomocne w podjęciu decyzji, w przedszkolach organizowane są spotkania dla rodziców.
Zmiany w wychowaniu szkolnym to efekt reform wprowadzonych w grudniu ubiegłego roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ustawą zniesiono obowiązek szkolny dla 6-latków, zastępując go obowiązkiem dla 7-latków. Dzieci, które do szkół posłano w ubiegłych dwóch latach jako 6-latki (teraz uczące się w I i II klasie), mogą powtórzyć rok. Zlikwidowano też obowiązek przedszkolny dla 5-latków.