Singapur, Zurych, Hongkong. To w tych miastach żyje się najdrożej według corocznego rankingu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU).
Ranking EIU przygotowywany jest dla 160 miast całego świata. Eksperci biorą pod uwagę 400 cen różnych produktów i usług związanych z różnymi sektorami życia. Sprawdza się m.in. koszta żywności, napojów, odzieży, sprzętów gospodarstwa domowego, opłat za mieszkanie, transportu, rachunków za media czy dostępu do rozrywki.
1. Singapur
Położony w pobliżu Półwyspu Malezyjskiego już trzeci rok z rzędu okazuje się być najdroższym miejscem do życia. Swoją „przewagę” nad konkurentami miasto zawdzięcza gwałtownemu wzrostowi kosztów utrzymania.
fot. wikipedia
2. Zurych
Według ekspertów przyczyną tak wysokiej pozycji Zurychu jest niespodziewana umocnienie franka szwajcarskiego oraz wysokie zarobku i ceny.
fot. pixabay.com
3. Hongkong
W ciągu ostatniego roku Hongkong awansował o siedem miejsc w rankingu ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz coraz wyższe koszta utrzymania.
fot. wikimedia
4. Genewa
EIU wskazuje, że w zasadzie wszystko w Genewie jest drogie. Nawet rekreacja i rozrywki są jednymi z najdroższych na świecie. Stąd też tak wysokie miejsce Szwajcarów.
fot. pixabay
5. Paryż
Zdaniem EIU to słabnące zaufanie do euro powoduje, że Paryż jest jedynym miastem ze strefy euro w pierwszej dziesiątki rankingu. Z drugiej strony zauważono jednak, że pomimo słabej waluty Paryż pozostaje miejscem bardzo drogim dla mieszkańców. Jedynymi produktami, których ceny wydają się rozsądne pozostają alkohol i papierosy.
fot. pixabay
6. Londyn
Jak twierdzą specjaliści, w Londynie mamy do czynienia ze stagnacją wynagrodzeń, co sprawia, że nie nadążają one za inflacją i gwałtownym wzrostem cen nieruchomości.
fot. pixabay
7. Nowy Jork
– Silniejszy dolar i inflacja oznacza, że Nowy Jork staje się coraz droższy do życia w porównaniu do globalnych rówieśników – orekli twórcy raportu. Przykładowo kilogram chleba kosztuje tutaj 8,28 dol., czyli ponad dwa razy więcej niż w Singapurze.
fot. pixabay
8. Kopenhaga
Jak wskazują eksperci, stolica Danii zachowuje swoje miejsce w rankingu ze względu na wysokie koszty utrzymania w stosunku do płac.
fot. pixabay
9. Seul
Stolica Korei Południowej coraz „lepiej” radzi sobie w rankingu EIU ze względu na wzrastające ceny ubrań i rachunków za media. Autorzy zaznaczają, że koszty utrzymania w Seulu już teraz są na tym samym poziomie, co w Kopenhadze i Los Angeles.
fot. pixabay
10. Los Angeles
Pierwszą dziesiątkę zamyka Los Angeles. W tym mieście najdroższy jest…alkohol.
fot. pixabay
Anna Moczydłowska