Jest ona jednak warunkowa i dotyczy tylko rocznicy śmierci papieża. Jan Paweł Drugi jest też Honorowym Obywatelem Słupska.
– Baner może być zawieszony tylko do piątego kwietnia i musi być specjalnie wykonany, by nie zasłaniać zabytkowej elewacji. Stary baner używany do tej pory jest w fatalnym stanie. Nie będziemy go już używać – mówi wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
POTRZEBNY PORZĄDEK
Wiceprezydent przyznaje, że do tej pory różne banery wieszano na zabytkowej elewacji ratusza bez zgody konserwatora zabytków. – Chcemy to uporządkować, taka sugestia padła też ze strony pani konserwator – dodaje Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
STELAŻ NA BANERY
Baner zawisł nad balkonem sali rajców, na frontowej ścianie ratusza. To jednak jednorazowa lokalizacja. W przyszłości w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków ma zostać wyznaczone nowe miejsce na tego typu instalacje. – Wyjątkowo wydałam zgodę, ale w tym miejscu ten baner będzie wisiał tylko w tym roku. Taka lokalizacja nie służy ratuszowi. Wstępnie wybraliśmy inne miejsce na elewacji. Chciałabym, żeby wprowadzono rozwiązanie podobne do tego na Baszcie Czarownic. Tam jest zainstalowany specjalny stelaż i są po prostu wymieniane banery czy plakaty. To na pewno lepsze rozwiązanie dla obiektów zabytkowych – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.
POLITYCZNY SPÓR
Wizerunek papieża Jana Pawła Drugiego na ratuszu był przedmiotem politycznego sporu w Słupsku. W ubiegłym roku Robert Biedroń tłumacząc się świeckością instytucji publicznych, odmówił wywieszenia podobizny papieża na ratuszu. W tym roku rada miasta podjęła stanowisko w tej sprawie. Prezydent Słupska odpowiedział, że szanuje decyzję radnych, ale w związku z tym ma zamiar wieszać na ratuszu wizerunki wszystkich honorowych obywateli miasta.