Pokonaj cukrzycę! – to hasło obchodzonego 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia. Na całym świecie na cukrzycę choruje prawie 350 milionów osób, w Polsce 2 miliony 700 tysięcy.
Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia profesor Mirosław Jarosz zwraca uwagę, że liczba chorych będzie rosła, jeżeli nie powstrzymamy epidemii otyłości, która jest jedną z głównych przyczyn cukrzycy. Ta choroba prowadzi z kolei do rozwoju innych zachorowań: udarów, zawałów, czy ślepoty.
DOBRE NAWYKI ŻYWIENIOWE I SPORT
Dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia przypomina, że przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i mała aktywność fizyczna. Dodaje, że aby schudnąć, trzeba zwrócić uwagę na to co i ile jemy. Najważniejsze, aby jeść regularnie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, ograniczyć tłuszcze zwierzęce i tłusty nabiał, cukier i sól. Zaleca się także regularne uprawianie sportu.
LICZBA CHORYCH ROŚNIE
Liczba chorych na cukrzycę wzrosła czterokrotnie od początku lat osiemdziesiątych. Dziś ponad osiem procent dorosłych ludzi cierpi na cukrzycę. Choroba ta jest przyczyną niepełnosprawności, mówi szefowa WHO, dr Maraget Chan. Jest istotną przyczyną utraty wzroku, amputacji kończyn, niewydolności nerek i innych konsekwencji obniżających jakość życia. Możliwe komplikacje to zawał serca i udar mózgu.
OBCHODZONY OD 68 LAT
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku z okazji utworzenia w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia – WHO. Służy propagowaniu zdrowego stylu życia, a także edukacji społeczeństwa, że chorobom można zapobiegać przez profilaktykę, stosowanie odpowiedniej diety i dbanie o środowisko naturalne. Co roku obchodom towarzyszy inny temat, związany ze zdrowiem publicznym. Do tej pory dzień ten poświęcono między innymi nadciśnieniu tętniczemu, oporności na antybiotyki, bezpieczeństwu na drodze czy aktywności fizycznej.
IAR/mar