Miniaturową kamerę, umieszczana w kapsułce opracowała gdańska firma. Dzięki niej szybciej, taniej i efektywniej diagnozować będzie można układ pokarmowy.
CTAdventure pozyskała na ten cel pieniądze z Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. Wraz z wybranymi uczelniami ma stworzyć narzędzie, umożliwiające lekarzom szybszą i bardziej precyzyjną analizę nagrań pochodzących z badań endoskopowych.
BEZBOLESNE BADANIE
Efektem może być upowszechnienie diagnostyki za pomocą kamerki umieszczonej w kapsułce, połykanej przez pacjenta. Metoda jest najbardziej rozpowszechniona w USA, gdzie stosuje się ją od 2001 roku. W użytku są kapsułki z umieszczoną w nich bezprzewodową kamerą cyfrową, które połykane przez pacjenta przechodząc w sposób naturalny przez układ pokarmowy pozwalają na oglądanie śluzówki.
To bezinwazyjne i bezbolesne badanie przydatne zwłaszcza w diagnostyce chorób jelita cienkiego. Badanie jednak nie jest powszechnie dostępne, kosztuje 2,5 do 4 tysięcy złotych, a lekarz ma do przeanalizowania trwający kilka godzin film.
WSPÓŁPRACA BIZNESU I NAUKI
Firma CTAdventure we współpracy z Politechniką Gdańską oraz jedną z uczelni medycznych opracowuje produkt “GastroView”. W jego wyniku ma powstać nowy produkt. Kamera będzie analizować obraz z przewodu pokarmowego, zliczać zmiany chorobowe, mapować przewód pokarmowy i archiwizować obraz zmian chorobowych.
Sprzedaż wersji komercyjnej produktu rozpocznie się w II kwartale 2019 roku. W przypadku endoskopii przy użyciu kapsułki z kamerką możliwe będzie zmniejszenie kosztów tego typu badania do ok. 1500 zł oraz zwiększenie wykrywalności zmian chorobowych o 20-25%.
Krótszy będzie też czas nagrania, które będzie musiał przeanalizować lekarz. Teraz to około 5 godzin. Będzie 1,5 godziny. Lekarz będzie mógł w nagranym materiale automatycznie wyszukać interesujące go zmiany np. krwawienia, bez przeglądania całości filmu.
FIRMA Z GDAŃSKA
Dawid Jereczek, menadżer projektu wyjaśnia, że wynalazek jest dziełem grupy ludzi, którzy od czasu studiów interesują się zagadnieniami związanymi z przetwarzaniem obrazu oraz sztuczną inteligencją. – Zaczęliśmy od analizy obrazu, wykrywania i śledzenia obiektów — tak powstał nasz pierwszy produkt Professor Why, który w rozszerzonej rzeczywistości pozwala dzieciom na poznawanie świata chemii.
W CTAdventure postanowiliśmy iść o krok dalej. Jako, że zawsze nas fascynowały zagadnienia związane z medycyną to znaleźliśmy obszar w którym są jeszcze pewne braki. Dlatego GastroView, dzięki algorytmom uczenia maszynowego, wspomoże lekarzy w diagnozowaniu chorób, na przykład za pomocą funkcji automatycznej detekcji podejrzanych zmian chorobowych – krwawień i owrzodzeń oraz graficznej reprezentacji całego przewodu pokarmowego z zaznaczonymi granicami organów.
KOLEJNY WYNALAZEK
Projekt “GastroView” jest realizowany dzięki pozyskaniu przez firmę CTAdventure dofinansowania w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. CTAdventure to jedna z kilkudziesięciu spółek Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. Inwestuje on w innowacyjne pomysły w wielu branżach.
Joanna Matuszewska