Pochodzi z XVII wieku, ma średnicę 2,9 centymetra i był jednym z większych nominałów w tamtych czasach. W Skarszewach znaleziono 1 ort Zygmunta III Wazy.
Na awersie monety widnieje podobizna króla oraz opis orta. W otoce znajduje się informacja o ziemiach znajdujących się pod panowaniem Zygmunta III Wazy. Ort pochodzi z 1623 roku. To rzadkie znalezisko archeologiczne. Na rewersie można zobaczyć czteroczęściową tarczę herbową Rzeczpospolitej Obojga Narodów za panowania Wazów – z Pogonią, Orłem i snopkiem po środku, który jest herbem rodu Wazów. Zdjęcia orta można znaleźć w galerii powyżej.
PRACE W SKARSZEWACH
Monetę znaleziono podczas prac badawczych w pobliżu południowego odcinka murów miejskich w Skarszewach. Podczas nich wytyczono trzy wykopy. Podczas badań rozpoznano nawarstwienia datowane na okres od XIV do XX wieku.
KILKA TYSIĘCY ZABYTKÓW
W trakcie badań pozyskano łącznie kilka tysięcy zabytków ruchomych. Wśród nich największą część stanowią fragmenty naczyń ceramicznych i kafli. W ręce archeologów wpadły też między innymi ciężarki do sieci, kamienne kule do broni palnej i fragmenty fajek.
mili