Niecałe 40 tysięcy ludzi skupionych wokół niezwykłego zamku krzyżackiego. Tak kojarzy się Malbork, który będzie następnym przystankiem Małych Wakacji z Radiem Gdańsk.
Za każdym razem, gdy pomyślimy „Malbork”, oczami wyobraźni widzimy zamek krzyżacki, który został zbudowany w XV wieku. I trudno się dziwić, to wyjątkowe miejsce, którego Malborkowi może pozazdrościć cały świat. I dlatego zamkowi warto poświęcić kilka chwil.
ZAMEK ZNANY NA ŚWIECIE
Krzyżacy zaczęli budować twierdzę w 1280 roku. Później zamek stał się siedzibą mistrzów zakonu. Trudno znaleźć drugie takie miejsce, które stanowi prawdziwie zapisaną historię. W 1961 roku gospodarzem obiektu zostało Muzeum Zamkowe w Malborku. Od tej pory twierdza w pełni jest naszym dobrem narodowym. Zresztą nie tylko narodowym, bo w 1997 roku zamek trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
MALBORK PEŁEN ATRAKCJI
Ograniczanie jednak atrakcji Malborka do tylko i wyłącznie zamku jest mało sprawiedliwie. Należy do nich choćby imponująca Szkoła Łacińska, która została zbudowana na ruinach budynku z XIV wieku i łączy historię z nowoczesnością.
– Chodzi nam o to, żeby w sposób lekki, łatwy i przyjemny przekazywać tajniki nauki – mówiła nam jakiś czas temu Aleksandra Kapejewska z Centrum Kultury i Edukacji. – Nie stawiamy tylko na edukację, organizujemy też przeróżne wydarzenia kulturalne. W tej chwili ofertę kierujemy przede wszystkim do mieszkańców Malborka i okolic. Okazjonalnie organizujemy też dni otwarte. Wiele osób przyszło podczas zaćmienia Słońca, by z naszego budynku obserwować zjawisko.
MAŁE WAKACJE Z RADIEM GDAŃSK
Malbork to drugi po Pucku przystanek Małych Wakacji z Radiem Gdańsk. W niedzielę od godziny 10:00 do 17:00 będziecie mogli usłyszeć nasz specjalny program prowadzony prosto z tego miasta.
W Malborku żyje niemal 40 tysięcy mieszkańców, którzy tak jak wszyscy muszą zmierzyć się z codziennością. Podczas naszej audycji sprawdzimy, jak ta codzienność wygląda. Ocenimy m.in. jak Malbork przygotował się do majówki i zbliżających się wakacji.
Program będą prowadzili Włodzimierz Raszkiewicz i Ewelina Potocka. Na naszej stronie internetowej będzie można ponadto przeczytać relację prowadzoną na żywo przez Wiktora Miliszewskiego, który zapełni ją zdjęciami prosto z naszego studia plenerowego.
mili/mat