W ramach manewrów Anakonda 2016 odbywają się w czwartek ćwiczenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej połączone ze strzelaniami na poligonie w Ustce oraz ćwiczenia doskonalące współpracę i procedury na wypadek sytuacji kryzysowych w Mielniku Drawskim. To kolejny dzień ćwiczeń Anakonda 2016, w których biorą udział żołnierze z dziewiętnastu państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch sojuszniczych struktur dowodzenia. W manewrach uczestniczy ponad 30 tysięcy żołnierzy, w tym około 12 tysięcy żołnierzy polskich. Wykorzystują oni 3 tysiące różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej.
ŻOŁNIERZE ĆWICZĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIELNIKU DRAWSKIM
Dzisiejsze ćwiczenia żołnierzy w Mielniku Drawskim będą związane z unieszkodliwianiem niebezpiecznych materiałów wybuchowych i chemicznych oraz udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym. Weźmie w nich udział pięćdziesięciu żołnierzy, wśród nich będą saperzy z Brzegu i Litwy, a także żołnierze pułku chemicznego z Tarnowskich Gór i Amerykanie z batalionu chemicznego Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Do działań zaangażowano też zespół medyczny oraz strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Ćwiczenia będą okazją do przyjrzenia się z bliska sprzętowi wojskowemu. Biorący w nich udział Polacy, Litwini i Amerykanie będą prezentować część wyposażenia swoich armii. Ćwiczenia w ramach Anakondy 2016 w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Mielenku Drawskim rozpoczęły się kilkanaście minut po 11:00.
W USTCE ROZPOCZĘŁY SIĘ STRZELANIA
O godzinie 10 zaczęły się ćwiczenia w Ustce. Pododdziały III Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej i XV przeciwlotniczego pułku z Gołdapi oraz pododdziały amerykańskie prowadzą strzelania bojowe. Strzelają zestawy KUB z XV pułku przeciwlotniczego. Żołnierze amerykańscy prezentują natomiast skuteczność swoich zestawów Avenger.
W godzinach popołudniowych rozpoczną się strzelania zestawów rakietowych S-125 NEWA, z III Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz zestawów GROM i armat przeciwlotniczych ZU 23-2.
IAR/puch