Potrafią aportować z wody i holować łódź do brzegu. Ratowników na czterech łapach będzie można zobaczyć w sobotę 11 czerwca na plaży w Brzeźnie. Puchar Polski Psów Ratowniczych odbędzie się już po raz drugi. W zeszłym roku impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Było wielu czworonożnych zawodników i ich opiekunów oraz widzów, którzy obserwowali zmagania wodnych ratowników.
MIASTECZKO PRZY MOLO W BRZEŹNIE
W tym roku miasteczko zawodów czynne będzie od 9:30 do 17:30 na plaży w Gdańsku-Brzeźnie tuż przy molo. Na uczestników i widzów będą czekać zajęcia i pokazy z psiego posłuszeństwa oraz zawody w prostych konkurencjach.
ZAWODY DLA AMATORÓW, PSÓW SZKOLONYCH I ZAWODOWCÓW
Zawody zostaną rozegrane w trzech klasach:
1. Amator – może wystartować każdy pies, bez względu na wiek i rasę. Uczestnicy będą musieli wykonać zadania w 3 konkurencjach:
– marsz z przewodnikiem na luźnej smyczy po wyznaczonym torze z wykonaniem naprzemiennie komendy „siad” i „waruj”,
– zostać w wyznaczonym miejscu na czas 10 s.,
– wykonać aport z wody na odległość 10 metrów.
2. Psów Szkolonych – odpowiednia dla psów, które już rozpoczęły szkolenie w zakresie ratownictwa. Uczestnicy będą musieli wykonać zadania w 4 konkurencjach:
– holować łódź BL lub DSB do brzegu,
– przeprowadzić akcję ratowniczą z brzegu,
– przeprowadzić akcję ratowniczą z mola,
– przemaszerować z przewodnikiem na luźnej smyczy po wyznaczonym torze z wykonaniem naprzemiennie komendy „siad” i „waruj”.
3. Zawodowców – klasa dla profesjonalistów, o dużym stopni zaawansowania. Mogą wziąć w niej udział tylko psy, które ukończyły 18-miesięcy. Uczestnicy będą musieli wykonać zadania w 6 konkurencjach:
– przynieść wskazany sprzęt ratowniczy do przewodnika (koła lub bojki SP),
– zanieść koło lub bojkę do pozoranta,
– holować łódź ratowniczą,
– przeprowadzić akcję ratowniczą z mola + holować sposobem typu „most”,
– przeprowadzić wielotonięcie z motorówki,
– przemaszerować z przewodnikiem na luźnej smyczy lub bez po wyznaczonym torze z wykonaniem naprzemiennie komendy „siad” i „waruj”.
PROGRAM ZAWODÓW
8.30 – Otwarcie biura zawodów
9.30 – Badanie psów przez weterynarza
10.00 – Rozgrzewka/odprawa techniczna dla sędziów
10.30 – Otwarcie zawodów/przywitanie gości/prezentacja zespołów
11.00 – Start zawodów
15.00 – Wręczenie nagród i zakończenie
Zapisy w kategorii Amator odbywają się do dnia zawodów, czyli 11 czerwca. Obowiązuje opłata startowa w wysokości 10 złotych. Zapisy dla klas psów Szkolonych i Zawodowców już się zakończyły.