Pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych, na którym kształcić się będą inżynierowie produkcji dla firm elektronicznych, powstał na Politechnice Gdańskiej. Zajęcia prowadzone będą na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
Podyplomowe studia „Inżynieria produkcji urządzeń elektronicznych” to efekt współpracy uczelni i najważniejszych firm z branży elektronicznej w regionie.
FIRMY CZEKAJĄ NA SPECJALISTÓW
Pracodawcy tacy, jak Assel, Flextronics International Poland, JabilCircuit Poland i Radmor oraz działającą przy Klastrze Interizon Fundacją Edukacyjne Centrum Doskonalenia, szukają specjalistów w zakresie produkcji. W ramach studiów słuchacze zapoznają się z procesami produkcji elektroniki, nauczą się budowania ciągów technologicznych oraz poznają aspekty jakościowe pracy inżyniera.
SPECJALNIE ZBUDOWANA PRACOWNIA
Jednak kluczową, a przy tym całkowicie nową w skali kraju jest możliwość odbycia szeregu zajęć w laboratorium produkcji urządzeń elektronicznych. Powstaje ono na uczelni przy współpracy z firmami elektronicznymi.
Sześć stanowisk, odzwierciedlających rzeczywiste procesy produkcyjne, będzie do dyspozycji słuchaczy, którzy w niewielkich grupach będą mogli ćwiczyć umiejętności produkcji podzespołów elektronicznych. Dodatkowo w programie studiów zostały uwzględnione wizyty w firmach produkcyjnych, dające słuchaczom możliwość zapoznania się z produkcją urządzeń elektronicznych na dużą skalę.
UNIKATOWY PROJEKT
– To unikatowe przedsięwzięcie jest dowodem na to, że współpraca na polu zaawansowanej dydaktyki praktycznej pomiędzy przemysłem a uczelnią może doprowadzić do realnych efektów, korzystnych i dla uczelni, i dla środowiska gospodarczego – podkreśla dziekan prof. Krzysztof Goczyła.
Inżynierowie i technolodzy produkcji w branży elektronicznej są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy.
Źródło: Politechnika Gdańska/mat