Będą miały zapewnioną stałą opiekę ginekologa i położnej, dostęp do całodobowej infolinii oraz możliwość znieczulenia podczas porodu. W lipcu rozpoczyna się program skoordynowanej opieki nad kobietami w ciąży. Na Pomorzu właśnie wyłoniono dwa szpitale, które będą w nim uczestniczyły. To ośrodki w Kartuzach i Lęborku.
PANIE MUSZĄ ZGŁOSIĆ SIĘ SAME
– Panie, które chcą przystąpić do programu, powinny same się do nich zgłosić – mówi Aleksandra Staszkiewicz z pomorskiego NFZ. W programie nie ma rejonizacji. Ze szpitalami będą współpracować wybrane przychodnie. W powiecie kartuskim to Centrum Medyczne w Kiełpinie i Kaszubskie Centrum Medyczne w Sierakowicach, a w lęborskim: Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku oraz Niepubliczny Zakład Opieki Środowiskowej Vesta w Lęborku.
POMOC 24 GODZINY NA DOBĘ
Zgodnie z programem kobieta ma urodzić dziecko w wybranym przez siebie szpitalu. Przez całą ciążę będzie miała zapewnioną opiekę ginekologa bądź położnej oraz wszelką edukację. Jest duże prawdopodobieństwo, że ta sama osoba będzie także odbierała poród. Do tego kobieta 24 godziny na dobę będzie mogła zadzwonić pod wskazany numer telefonu, jeśli coś będzie ją niepokoiło albo źle się poczuje.
W trakcie ciąży panie będą miały zapewniony pakiet badań, w ramach umowy z NFZ. Po porodzie będzie też opieka położnej. – Co ważne, każdy ze szpitali musi na życzenie ciężarnej zapewnić jej możliwość znieczulenia – dodaje Aleksandra Staszkiewicz.
ZGŁOSIĆ MOŻE SIĘ KAŻDA KOBIETA
Pilotaż programu potrwa rok. Nie ma wyznaczonych limitów. Oznacza to, że chęć udziału w programie może zgłosić dowolna liczba kobiet.