Dwadzieścia pięć pielęgniarek skończyło studia na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Miały uroczystość tak zwanego czepkowania.
Większość absolwentek nie kryje, że chce wyjechać i pracować za granicą. Wszystko z powodu niskich zarobków w kraju.
TRUDNE STUDIA, NISKIE ZAROBKI
Przyszłe pielęgniarki zaznaczają, że ukończenie studiów nie jest łatwe. – Bardzo ciężki jest zwłaszcza pierwszy rok. Na pewno nie ma czasu na imprezy, to studia dla wymagających. Mnóstwo nauki i zajęć praktycznych z pacjentami. Trzeba robić to z pasją, choć zarobki pielęgniarek nie są zachęcające. Ja będę na początku pracowała w Polsce, ale chyba jak nabiorę doświadczenia, to wyjadę – mówi Kamila.
„WRÓCIMY JAK POPRAWIĄ SIĘ ZAROBKI. MOŻE”
Trzyletnie studia obejmują ponad dwa tysiące czterysta godzin zajęć praktycznych w szpitalach i przychodniach. – Wbicie pierwszej igły to spore przeżycie, ale z czasem zakładanie wenflonów idzie coraz lepiej – opowiadają Angelika i Weronika. – Rozmawiamy z koleżankami. Większość wyjedzie. To ciężka praca wiążąca się z ogromną odpowiedzialnością, a oferuje nam się 1,6 tysiąca złotych. W Anglii pielęgniarka zarabia 2,5 tysiąca funtów, w Niemczech 2,5 tysiąca euro. Nie ma o czym gadać – mówią absolwentki.
– Ile musiałyby wynosić zarobki, żebyście zrezygnowały z wyjazdu? – pyta reporter Radia Gdańsk.
– Trzy, trzy i pół tysiąca. To jest kwota, żeby jakoś w miarę normalnie żyć. Trudno się utrzymać za pieniądze, jakie nam się oferuje i każda z nas ma już 2-3 oferty pracy na miejscu. Może jak się poprawią płace to wrócimy – odpowiadają świeżo upieczone pielęgniarki.
„DZIEWCZYNY BĘDĄ NAM UCIEKAŁY”
Doktor Kazimiera Hebel jest opiekunką roku pielęgniarek na Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Trudno skończyć te studia. Trzeba mieć specjalne predyspozycje, lubić drugiego człowieka. Sytuacja na rynku pracy jest specyficzna. Szacuję, że jeśli w Polsce z tych 25 osób, które dziś odebrały czepki, zostanie 1/3, to będzie sukces. Realia mamy takie, że dziewczyny będą nam uciekały. Mam nadzieję, że to się zmieni.
Rok ukończyło 25 osób, w tym czterej mężczyźni. Sześć osób nie odebrało tradycyjnych czepków, bo nie zdało egzaminu końcowego.
BRAKUJE PIELĘGNIAREK
W Polsce brakuje pielęgniarek, zwłaszcza młodych. Według statystyk na tysiąc pacjentów przypada niespełna 5,5 pielęgniarki. Średnia europejska to dziewięć.
W Akademii Pomorskiej w Słupsku studia pielęgniarskie są prowadzone od 2002 roku. W tym czasie mury uczelni opuściło ponad pół tysiąca pielęgniarek.
Przemysław Woś/mili