Jeszcze tylko dzisiaj rodzice mogą składać wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus, by otrzymać je z wyrównaniem za trzy miesiące, czyli od 1 kwietnia.
Wnioski można składać bezpośrednio w gminie, wysyłając je pocztą lub przez internet za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS, ePUAP oraz korzystając z bankowości elektronicznej.
– Pierwszego lipca upływa ostateczny termin składania wniosków. Jeśli złoży się wniosek w terminie, otrzyma się wyrównanie za trzy miesiące. Jeśli złożymy wniosek 2 lipca, otrzymamy świadczenie tylko za lipiec. Nasze centra pracują, zapraszamy serdecznie – mówił w Radiu Gdańsk Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
POD UWAGĘ BRANA JEST DATA ZŁOŻENIA WNIOSKU
Przy przyznawaniu świadczenia z wyrównaniem brana jest pod uwagę data złożenia wniosku. Jeśli rodzice zrobią to dzisiaj i okaże się, że wniosek zawiera błędy, zostaną poproszeni o ich poprawienie. Będą mieli na to 14 dni. Jeśli zrobią to w tym terminie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia.
W tym roku wyjątkowo, by uniknąć potrzeby składania wniosków dwa razy, świadczenie jest przyznawane od kwietnia tego roku do 1 października przyszłego roku. W następnych latach będzie przyznawane od 1 października do 30 września kolejnego roku.
PÓŁ TYSIĄCA ZŁOTYCH NA DRUGIE I KOLEJNE DZIECKO
Program „Rodzina 500 Plus” ruszył 1 kwietnia. Przewiduje, że pół tysiąca złotych miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez żadnych dodatkowych warunków.
Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymują natomiast te rodziny, w których dochód na głowę nie przekracza 800 złotych netto lub 1200 złotych netto – jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.
500 PLUS NA POMORZU
Na Pomorzu do tej pory wpłynęło około 170 tys. wniosków. W przypadku 76 proc. rozpatrywanych wniosków, urzędnicy podjęli decyzję o przyznali świadczenia. Pozostałe wnioski są weryfikowane. Pieniądze trafiły do niemal 400 tysięcy rodzin, którym wypłacono 200 milionów złotych. Najwięcej środków wypłacono w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Tczewie, Kartuzach, Czersku, Sierakowicach i Pucku.
Rekordowych wypłaty na dziewięcioro dzieci dokonano w 11 gminach, między innymi w Malborku, Pruszczu Gdańskim, Nowej Wsi Lęborskiej i Stężycy, a także w gminie Główczyce, gdzie są dwie tak liczne rodziny.
W wyjątkowych wypadkach, gdy po wywiadzie środowiskowym okazuje się, że pieniądze nie są wydawane zgodnie z przeznaczeniem, gotówka może być zamieniona na świadczenia rzeczowe. Do tej pory na Pomorzu były dwa takie zgłoszenia – oba w Kartuzach.
IAR/puch