Wysłanie czerech tysięcy żołnierzy do Polski i krajów bałtyckich w reakcji na agresywne zachowania Rosji, pomoc dla Ukrainy, finansowanie afgańskiego wojska i misje szkoleniowe w Libii i Iraku – to główne decyzje, jakie mają zostać podjęte na rozpoczynającym się w Warszawie dwudniowym szczycie NATO.
Na spotkanie przyjadą przywódcy z krajów członkowskich Paktu, ale także z państw współpracujących. W sumie będą to delegacje z 54 krajów oraz 11 organizacji międzynarodowych.
NATO BĘDZIE BRONIĆ CAŁEGO TERYTORIUM
W piątek po południu przywódcy z krajów NATO mają zdecydować o wysłaniu czterech batalionów wojska do Polski, na Litwę, Łotwę oraz do Estonii. Żołnierze mają przyjechać na wschód na początku przyszłego roku, a każdy z batalionów ma składać się z żołnierzy z różnych krajów.
– To jasny sygnał, że NATO jest gotowe bronić każdej części naszego terytorium. To także sygnał, że atak na jednego członka spotka się z odpowiedzią całego Sojuszu – podkreśla sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg.
BRYGADA PANCERNA Z USA?
Niewykluczone, że Stany Zjednoczone ogłoszą też, że prócz tego przyślą do Europy brygadę pancerną, czyli pięć tysięcy wojsk oraz rozmieszczą na kontynencie dodatkowe składy broni i amunicji.
WALKA Z CYBERPRZESTĘPCZOŚCIĄ
W czasie szczytu NATO w Warszawie liderzy mają zdecydować o ścisłej koordynacji w walce z cyberprzestępczością i o powołaniu niewielkich misji szkoleniowych przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Libii i w Iraku. Politycy zdecydują też o kompleksowym pakiecie pomocowym dla Ukrainy i o finansowaniu afgańskiego wojska i policji do 2020 roku.
AKCJA WYMIERZONA W PRZEMYTNIKÓW
W Warszawie spodziewana jest także decyzja o częściowym połączeniu działań misji na Morzu Śródziemnym Active Endeavour z wymierzoną w przemytników ludzi operacją Unii Europejskiej pod nazwą Sophia.
PIĄTKOWA KOLACJA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM
Warszawski szczyt NATO poprzedzi panel ekspertów do spraw bezpieczeństwa, który otworzą sekretarz generalny Sojuszu oraz polski prezydent. Od 12:00 światowi przywódcy będą już zjeżdżać się na Stadion Narodowy, a szczyt oficjalnie rozpocznie się o 14:30. Wieczorem przywódcy pojadą na wydawaną przez prezydenta Dudę kolację na Zamek Królewski. Swoje własne kolacje mają też zaplanowane ministrowie spraw zagranicznych i obrony.
W SOBOTĘ O UKRAINIE
Obrady drugiego dnia rozpoczną się o 9:00 od spotkania na temat Afganistanu. W południe politycy będą rozmawiać o południowym sąsiedztwie NATO, a po południu o Ukrainie. Około 17:00 przewidziana jest kończąca szczyt konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO oraz prezydentów Polski i Ukrainy.
WARSZAWA JAK TWIERDZA
Policja ostrzega przed dużymi utrudnieniami w ruchu i zamyka wiele ulic w centrum miasta. Jak mówi rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka, w piątek i sobotę należy się bardzo ostrożnie poruszać po stolicy. Całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego są okolice Stadionu Narodowego. Policja wprowadziła też ograniczenia w ruchu pieszym w rejonie, gdzie będzie się odbywał szczyt NATO. Funkcjonariusze będą też wstrzymywać ruch podczas przejazdu kolumn samochodowych, wiozących tak zwanych vip-ów.
Szczyt NATO zakończy się w niedzielę.