Droga krzyżowa jest jedyną, która zwycięża grzech, zło i śmierć – powiedział papież w piątek na zakończenie tego nabożeństwa z udziałem pielgrzymów ŚDM na Błoniach. Ojciec Święty mówił, że wszyscy młodzi są zaproszeni przez Boga do stawania się „aktywnymi bohaterami” służby. A do spełnienia tej misji – jak wyjaśniał papież – Bóg wskazuje drogę krzyżową.
Franciszek zaznaczał, że to droga do szczęścia, droga pójścia z Chrystusem aż do końca, także często w najtrudniejszych chwilach codziennego życia. – Jest to droga, która nie boi się niepowodzeń, marginalizacji lub samotności, ponieważ wypełnia serce człowieka pełnią Jezusa. Droga Krzyżowa jest drogą życia i stylu Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego – powiedział Franciszek.
Papież podkreślał, że droga krzyżowa, prowadząca do zmartwychwstania, jest drogą nadziei i przyszłości. Na zakończenie rozważania, Franciszek zwrócił się do młodych, przypominając, że po śmierci Chrystusa wielu z jego uczniów chciało zapomnieć o krzyżu. – Pytam was: jak dziś wieczorem chcecie powrócić do waszych domów, do waszych miejsc zakwaterowania? Jak chcecie powrócić dziś wieczorem, by spotkać się z samymi sobą? Do każdego z was należy odpowiedzieć na wyzwanie tego pytania – zwracał się do setek tysięcy zgromadzonych papież.
DAR WŁASNEGO ŻYCIA
Franciszek mówił o gotowości do służby w życiu chrześcijanina. Ojciec Święty podkreślił, że ludzkość potrzebuje szczególnie młodych, którzy, jak się wyraził, „nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie”. Papież zaznaczył, że potrzeba młodych gotowych poświęcić swoje życie w bezinteresownej służbie najsłabszym, tak jak to czynił Chrystus.
– W obliczu zła, cierpienia, grzechu, dla ucznia Jezusa jedyną możliwą odpowiedzią jest dar z siebie, a nawet dar własnego życia, na wzór Chrystusa; to jest postawa służby. Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć, swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa – tłumaczył Franciszek.
Papież dodawał, że młodzi są zaproszeni przez Boga do stawania się „aktywnymi bohaterami” służby. Jak mówił Ojciec Święty, Bóg chce, aby młodzi byli znakiem Jego miłosiernej miłości dla naszych czasów.
14 UCZYNKÓW MIŁOSIERDZIA
Papież Franciszek podczas drogi krzyżowej zwrócił uwagę na 14 uczynków miłosierdzia. To właśnie im były poświęcone rozważania nabożeństwa, które odbyło się na krakowskich Błoniach. Ojciec Święty podkreślił, że uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy pomagają się otworzyć na miłosierdzie Boże.
– Bez miłosierdzia ja, ty, my wszyscy nic nie możemy uczynić – mówił Franciszek. Papież mówił też o powołaniu do służenia „Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie”, zepchniętej na margines. – Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana – podkreślił. Papież przypomniał, że to właśnie z uczynków wobec bliźnich Bóg będzie rozliczał na Sądzie Ostatecznym.
Droga krzyżowa na Błoniach została zorganizowana na wzór tej, odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum. Jej uczestnicy nieśli krzyż – symbol Światowych Dni Młodzieży peregrynowany w całej Polsce.
Rozważania były m.in. poświęcone problemowi uchodźców i potrzebie chrześcijańskiego miłosierdzia wobec nich. Wygłosiła je aktorka Dominika Figurska. – Odmawiamy gościny ludziom, którzy szukając lepszego życia, a czasami po prostu życia, pukają do naszych krajów, kościołów, domów. – odczytywała rozważania przygotowane przez bp Grzegorza Rysia.
Rozważania drugiej stacji nawiązały do krzyża, który Chrystus wziął na swoje ramiona. Który dźwiga każdy głodujący we współczesnym świecie. Skończmy z egoizmem i ślepotą – mogliśmy usłyszeć w apelu. To one są przyczyną cierpień naszych bliźnich; nie brak ekonomicznych możliwości – głosi rozważanie odczytane przez jednego z młodych uczestników Drogi Krzyżowej.
Więcej zdjęć ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie znajdziesz >>> tutaj.
„SKĄD BIERZE SIĘ GŁÓD?”
– Skąd bierze się głód? Nie z braku chleba, lecz z braku solidarności. W naszym świecie nie brakuje chleba. Jedna trzecia żywności jest marnowana, a co sześć sekund umiera z głodu dziecko. Dziś blisko miliard ludzi na świecie nie wie, co jutro będzie jeść – przypomniał autor rozważania.
Z kolei stacja czternasta – „Pan Jezus złożony do grobu” – była poświęcona potrzebie szacunku wobec zmarłych. Autor rozważania zwrócił uwagę na takie zjawiska, jak wyrzucanie do śmieci ciał zabitych dzieci nienarodzonych. Świadczą one o utracie wrażliwości na godność człowieka wobec majestatu śmierci.
Każde rozważanie poprzedzało odczytanie fragmentu Ewangelii (w języku polskim) oraz etiuda artystyczna z wykorzystaniem różnych form scenicznych przedstawiająca główny temat danej stacji. Każda stacja ukazywała spotkanie z inną formą artystyczną, obrazującą nazwę i treść stacji.
IAR/puch