Za sprawą grup odtwarzających barwne życie ludów zamieszkujących obszar Morza Bałtyckiego znów ożyła historia dawnych Słowian i wikingów. Na samym rozstawieniu namiotów, biesiadowaniu i śpiewaniu się nie skończyło. Wojowie stoczyli efektowną bitwę, w której wzięło udział kilkuset walczących. Wśród nich byli także członkowie Nordelagu, grupy rekonstrukcyjnej i bitewnej z Trójmiasta. Zobaczcie zdjęcia i niesamowity film nagrany z lotu ptaka!
– To była największa bitwa odtwarzająca wczesnośredniowieczne realia, jaką zorganizowano. Wzięło w niej udział 650 osób z ponad 20 krajów. Przyjechali ludzie z całego świata. Dodam, bo niektórzy tego nie wiedzą, że to nie jest żadna rekonstrukcja. To dziejąca się realnie potyczka, w czasie której naprawdę się walczy. Broń jest tępa i mamy pancerze, ale czuje się ból i zdarzają się kontuzje. Inaczej mówiąc, to kontaktowy sport z użyciem niebezpiecznych narzędzi – mówi Krzysztof Milewski z Nordelagu.
PAN KRZYSZTOF WŁADA BOJOWYM TOPOREM
Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych tego typu imprez na kontynencie. Pasjonaci historii i legend ludów germańskich z północy Europy spotykają się na wyspie Jom, jak nazywana jest przez nich Wolińska Kępa. Wśród nich są rzemieślnicy, odtwórcy dawnych obrzędów, muzycy i wojownicy. Można się zatem pobawić, zaopatrzyć w ubrania czy biżuterię, ale też wykazać tężyzną i męstwem w czasie zdobywania grodu, napadów i potyczek oraz bitew.
– Jesteśmy grupą odtwarzającą barwne życie ludów zamieszkujących obszar brzegów Morza Bałtyckiego w okresie X i pierwszej połowy XI wieku. Większość należących do Nordelagu ludzi mieszka w Trójmieście i okolicach. Część naszych członków aktualnie przebywa w Toruniu, Warszawie, Sztokholmie, Northampton oraz w Kopenhadze. Nasza drużyna zrzeszona jest w międzynarodowej organizacji „Jomsvikings”. Jest to największa tego typu organizacja na świecie – tłumaczy Krzysztof Milewski, władający bojowym toporem.
W okresie zimowym treningi grupy odbywają się w gimnazjum nr 1 w Gdyni.
Więcej zdjęć znajdziesz >>> TUTAJ.
puch