Resort zdrowia opracował program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego na lata 2015-2020. Dokument uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że program obejmuje edukację młodzieży w zakresie profilaktyki, szkolenie lekarzy oraz zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki i leczenia niepłodności.
OD DIAGNOSTYKI DO SKUTECZNEGO LECZENIA
Chodzi o wykorzystanie wiedzy i umiejętności specjalistów do rozpoznania problemów z niepłodnością i postawienia solidnej diagnozy. Zarówno do diagnostyki jak i leczenia chirurgicznego niezbędny jest nowoczesny specjalistyczny sprzęt. Minister podkreśla, że pacjenci potrzebują indywidualnego kompleksowego leczenia: hormonalnego, chirurgicznego czy psychologicznego.
POMOGĄ KOBIETOM, KTÓRE MOGĄ STRACIĆ PŁODNOŚĆ
– Wsparciem ma być aplikacja internetowa w zakresie zdrowia prokreacyjnego. Planowane jest też utworzenie banku tkanek germinalnych – dodaje minister. Wyjaśnia, że będzie to przede wszystkim bank tkanki jajnikowej potrzebny kobietom, które mogą stracić płodność w wyniku leczenia onkologicznego i planowaną chemioterapią. Pobiera się wówczas część jajnika, który jest przechowywany w odpowiednich warunkach a następnie wszczepia kobiecie w celu przywrócenia płodności.
Kompleksowym leczeniem par borykających się z niepłodnością zajmie się 16 ośrodków w kraju. Pięcioletni budżet programu ma wynieść 102 miliony złotych.
IAR/mmt