Dwie sypialnie, dwie łazienki, kuchnia z salonem oraz taras, a wszędzie wokół… tafla wody. Na Żuławach budują pływające domy. Dziś zaprezentowano prototyp takiej jednostki, która produkowana będzie w fabryce niedaleko przystani w Błotniku. Domy na wodzie mają trafiać na rynki w całej Europie.
– Ta jednostka jest samowystarczalna. Cała część mieszkalna osadzona jest na solidnej, metalowej konstrukcji. Ściany i sufity są dodatkowo ocieplone, co daje dodatkowy komfort. W środku jest przestronny salon, dwie sypialnie, dwie toalety i aneks kuchenny. Do tego dwa punkty sterownicze – jeden w salonie, a drugi na tarasie wypoczynkowym. I oczywiście jednostka napędowa, która czyni z tego produktu samowystarczalną jednostkę wypoczynkowo-pływającą – mówi Łukasz Ścibor, prezes firmy Activ Yachts.
BĘDĄ KOSZTOWAŁY 90 TYSIĘCY EURO
Cena takiego domu na wodzie- około 90 tysięcy euro (ok. 389 430 zł). Budowniczy liczą na to, że znajdą się na nie chętni również w Polsce i że już wkrótce takie domy zaczną cumować między innymi właśnie na Żuławach.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
Kadłub:
– Kolor biały, laminat wykonany ręcznie, dwa pływaki.
Pokład:
– Kolor ral, laminat wykonany ręcznie, konstrukcja przekładkowa, 4 knagi cumownicze, relingi trapu dziobowego, reling trapu rufowego, schody z poręczą na górny pokład słoneczny (w sekcji dziobowej i rufowej).
Kabiny, toalety:
– Dwie sypialnie, wybudowa wnętrza z płyty laminowanej, podłoga, tapicerka, komoda, szafa, kanapa rozkładana, okno, drzwi, przeszklone drzwi (otwierane na zewnątrz), dwie toalety, suwane drzwi toalety, toaleta manualna ze zbiornikiem na fekalia, kabina prysznicowa, szafka łazienkowa, umywalka, okno ze szkła otwierane.
Mesa, kambuz:
– Wybudowa wnętrza z płyty laminowanej, kambuz typu wyspa, fotele, podwieszona nad wyspą szafka w kambuzie z podświetleniem typu LED, zlewozmywak z kuchenką dwupalnikową (umieszczony na wyspie), miejsce na lodówkę, szafa na naczynia oraz produkty żywnościowe, drzwi przesuwane przeszklone – podwójne z możliwością wyjścia na zewnątrz po prawej burcie, okno panoramiczne ze szkła po lewej burcie, instalacja elektryczna, oświetlenie wnętrza typu LED, rozdzielnia elektryczna 24V DC wyłączniki główne prądu 24V DC, instalacja 230 V AC Podłączenie do sieci lądowej z przewodem 25m, 2 gniazda 230 V (łazienka), 4 gniazda 230 V (sypialnie po jednym podwójnym).
Instalacja wodna:
– Instalacja wody, zbiornik wody pitnej 800 L, zbiornik na fekalia 600 L, 2 pompy zęzowe elektryczne, 2 pompy zęzowe manualne.
PARAMETRY
Długość maksymalna – bez pomostu (LOA): od 9 do 17 m,
Szerokość maksymalna (Bmax): od 2,85 do 4,7 m,
Wysokość ponad KLW (bez bimini): od 3,7 do 4 m.
Dane pochodzą ze strony producenta.
Maciej Bąk/puch