Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podziękował internautom za udział w pilotażu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku lipca na internetowej mapie wskazano blisko 9 tysięcy niebezpiecznych miejsc.
System sprawdzają obecnie: policja pomorska, podlaska i Komenda Stołeczna. Mapę można znaleźć na stronach internetowych Komendy Stołecznej Policji oraz wojewódzkich komend w Gdańsku i w Białymstoku. Internauci najczęściej zaznaczali nadmierną prędkość oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
„TO NARZĘDZIE JEST NIEZWYKLE POTRZEBNE MIESZKAŃCOM”
– Z doświadczeń, które zebrała policja, wynika jeden podstawowy wniosek, że to narzędzie jest niezwykle potrzebne mieszkańcom – powiedział szef MSWiA. Dodał, że mapa będzie sukcesywnie uruchamiana na pozostałych terenach, a pod koniec września lub na początku października zostaną przedstawione jej wyniki.
MOŻNA WYBRAĆ JEDNO Z 25 ZAGROŻEŃ
Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji dodaje, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy zgłaszaniu interwencji, tylko sygnalizowaniu miejsc niebezpiecznych. Na mapie można wybrać jedno z 25 zagrożeń. Wśród nich są między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci czy niebezpieczne miejsca na rzekach i jeziorach. Najwięcej zgłoszeń dotychczas dotyczyło alkoholu, nadmiernej prędkości i niewłaściwej infrastruktury drogowej.
IAR/puch