Są pieniądze na badania genetyczne na Pomorzu. Specjalnym programem objęte mają być rodziny osób, które chorują bądź chorowały na nowotwory. Zgłaszać można się do Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. OPIEKA NAD ZAGROŻONYMI RODZINAMI
Program jest skierowany do rodzin, w których występowały nowotwory. – Chodzi o raka piersi, raka jajnika oraz nowotwory jelita grubego i trzonu macicy – informuje genetyk dr Izabela Brożek. Osoby zarówno chore, jak i zdrowe z takich rodzin mogą zgłosić się do poradni genetycznej w Wojewódzkim Centrum Onkologii przy ul. Zwycięstwa w Gdańsku. – Te rodziny będą objęte specjalnym programem opieki, który zaproponujemy im oprócz wykonania badań genetycznych. Są to coroczne badania przesiewowe, których celem jest wykrycie wczesnych zmian.
KWALIFIKACJA DO PROGRAMU
W przypadku nowotworów uwarunkowanych genetycznie istotne są m.in. liczba krewnych, którzy chorowali a także wiek, w którym pojawiła się choroba nowotworowa. – Jeśli jest to zachorowanie w okresie około 40 roku życia, to już musimy wykazać czujność. Uważamy, że tak młody wiek zachorowania może wynikać z predyspozycji genetycznej – wyjaśnia dr Brożek.
BADANIA PRZESIEWOWE
W przypadku raków piersi i jajnika osoby objęte opieką poradni genetycznej będą miały wykonane badania w kierunku mutacji genu BRCA1, który odpowiada za predyspozycję do wystąpienia nowotworu. Poza tym wykonywane są badania USG piersi, mammografia, a u osób z mutacją także rezonans magnetyczny piersi. Wykonywane są też badania USG ginekologiczne, oceniające przydatki oraz oznaczany jest marker nowotworowy CA-125. W razie potrzeby lekarze wykonują także biopsje.
Osoby zagrożone rakiem jelita grubego oraz trzonu macicy mają wykonywane kolonoskopie, badania USG jamy brzusznej oraz USG ginekologiczne w przypadku kobiet. Jeśli genetycy stwierdzą u pacjentów mutację genów, osoby takie objęte są szczególna opieką. M.in. częściej poddawane są badaniom kontrolnym. – W niektórych przypadkach inaczej też przebiega leczenie takich pacjentów – informuje dr Izabela Brożek.
TRWA NABÓR DO PROGRAMU
Do poradni mogą zgłaszać się osoby dorosłe. Wstępną weryfikację prowadzą osoby rejestrujące pacjentów pod nr tel. 58 732 48 01 lub osobiście w rejestracji WCO. Nie jest potrzebne skierowanie, można jednak w przypadku wątpliwości skonsulatować zasadność wizyty w poradni z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Badania finansuje Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl