Dwór Ludolfino – w Gdańsku Oliwie, tuż przy granicy z Sopotem
Fot. Wikimedia Commons/Artur Andrzej
Ludolfino (niem. Ludolphine) to zabytkowe założenie przestrzenne składające się z kilku eklektycznych budynków o ciekawej architekturze, zlokalizowane w północnej części Gdańska w dzielnicy Oliwa, tuż przy granicy z Sopotem. Roślinność terenów „Ludolfiny” przenika się z roślinnością Lasów Oliwskich. Pierwotnie miejsce dworu zajęte było przez podmiejską willę Ludolfa von Hohenzollerna. Od 1877 roku właścicielem posiadłości była rodzina Braune. W 1922 roku właścicielem stał się Robert von Kolkow. Od 1933 roku siedzibę miał tu Ewangelicki Związek Diakonisek (Evangelische Gemeinschaft Diakonieverband).
BYŁA BIBLIOTEKA AWFIS
Po wojnie w 1957 roku zespół został przejęty przez państwo. W 1979 roku dwór podzielono. Zabudowania przekazano Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W części parku powstały ogródki szkolne i inspekty Zasadniczej Szkoły Terenów Zieleni, czyli obecnego Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera. Od lat 80. XX wieku w dworze mieściła się biblioteka AWFiS, jednak uczelnia postanowiła przenieść księgozbiór do innego budynku, a dwór trafił na sprzedaż. Tym, co może zachęcać do kupna, jest dobry, w porównaniu do wielu innych nieruchomości zabytkowych, stan obiektu. Monika Żmudzka-Brodnicka, rzecznik prasowy AWFiS poinformowała, że trwają negocjacje z chętnymi i już niebawem dwór może zostać sprzedany.
Powierzchnia obiektu: 2204 m2
Powierzchnia działki: 1,51 ha
Rodzaj zabudowy: Murowana
Cena: 5 000 000 zł
Pałac Godętowo – kiedyś przegrano go w karty. Przebywał w nim Adolf Hitler
Fot. Wikimedia Commons/SzymSzy
Godętowo w gminie Łęczyce (powiat wejherowski) to jedna z najstarszych wsi na Pomorzu, na temat której występują tak wczesne zapiski. Historia majątku w Godętowie sięga XIII wieku. Według zapisków z 1284 roku była to własność rycerska nadana przez księcia pomorskiego Mestwina rycerzowi Bożejowi za jego zasługi w boju. Było to nadanie pośmiertne, zatem panowanie nad majątkiem objął syn rycerza – Malutin. Przez wieki posiadłość wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, którymi byli m.in. Jan von Ditlewe (majątek przekazał mu w XIV wieku Wielki Mistrz Krzyżacki – Winryk von Kniprode), rodzina Goddentowów, rodzina von Bornsted, hrabia Lehndorf (który utworzył pierwszy teatr na Pomorzu), rodzina von Somnitz. Pałac był nie tylko dziedziczony i sprzedawany. Jak napisano na stronie internetowej obiektu, został kiedyś… przegrany w karty. Ostatnim posesorem był Hans-Joachim von Koss, którego cała rodzina odebrała sobie życie, zażywając truciznę w obawie przed przemocą żołnierzy radzieckich.
W GODĘTOWIE PRZEBYWAŁ ADOLF HITLER
Podczas II wojny światowej dwór został przejęty przez Wehrmacht i stał się kwaterą sztabu wojskowego Abwehry. 18 września 1939 roku w Godętowie przebywał Adolf Hitler, który przyjechał specjalnym pociągiem „Amerika”, by przesiąść się do samochodu i udać do Sopotu. Po wojnie Pałac Godętowo przejął Skarb Państwa. Obiekt pozostawiony od lat 90-tych XX wieku bez opieki popadł w ruinę. Potem został odrestaurowany, obecnie znajduje się w nim hotel.
Powierzchnia obiektu: 1000 m2
Powierzchnia działki: 13,42 ha
Rodzaj zabudowy: Murowana
Cena: 9 519 000 zł