Dowodzony przez kpt. ż.w. Mariana Grzecha „Horyzont II” kończy 37. podróż na Spitsbergen. Po miesięcznej nieobecności jednostka zacumowała przy nabrzeżu kutrowym w Gdyni. Statek Akademii Morskiej w Gdyni regularnie utrzymuje komunikację z Polską Stacją Polarną PAN w Hornsundzie. Przewozi zaopatrzenie, sprzęt badawczy i kolejne zmiany polarników. Równocześnie, w każdym rejsie do Arktyki, grupy studentów odbywają praktyki morskie. Statek bierze także udział w międzynarodowych, arktycznych projektach badawczych. Akademia Morska jest członkiem Konsorcjum Polarnego.
POMAGAJĄ PRZY BADANIU SKORUPY ZIEMI
W drugiej tegorocznej podróży do Arktyki, „Horyzont II” uczestniczył w warsztatach naukowych – międzynarodowa ekipa badaczy polarnych odbyła na jego pokładzie podróż studialną wzdłuż wybrzeży wyspy, na trasie Longyearbyen – Ny-Alesund – Hornsund.
W drodze powrotnej z pokładu statku dokonano zatopienia na Morza Grenlandzkim, w rejonie śródoceanicznego podmorskiego grzbietu (tzw. Grzbietu Kniepowicza), sześciu oceanicznych stacji sejsmicznych (Ocean Bottom Seismometer). To element prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN projektu modelowania i interpretacji danych pomiarowych w celu rozpoznania budowy skorupy i górnego płaszcza Ziemi.
W ramach programowej praktyki morskiej w podróży uczestniczyło dwudziestu studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni.
Anna Rębas/mmt