Kolejni użytkownicy Facebooka ze zdziwieniem odkrywają, że na ich profilach lub w prywatnych wiadomościach znajdują się treści, których nie rozpowszechniali. „To nie ja to dodawałem” – piszą właściciele zainfekowanych kont. Niestety, część z ich znajomych klika w niebezpieczne, generowane automatycznie wiadomości. I tak wirus atakuje kolejnych internautów. Jak go powstrzymać?
Niektórzy specjaliści sugerują, że wystarczy zwykła ostrożność. Prawda jest jednak taka, że autorzy kolejnych robaków są niezmiernie pomysłowi i bazują na naszych emocjach, a przede wszystkim na ciekawości i zaufaniu. Zainfekowane konto wysyła osobom z listy znajomych charakterystyczne wiadomości lub publikuje na ich tablicach intrygujące posty.
JAK WYGLĄDA NIEBEZPIECZNA WIADOMOŚĆ?
Ostatnio program działający jak „przeglądarkowy” robak sprawia, że zainfekowane konto generuje wiadomość wysyłaną komunikatorem lub post, w którym zostaje oznaczony kolejny użytkownik. W treści widoczne jest zdjęcie profilowe z ikoną sugerującą obecność wideo i tytułem Imię „Video” (Anna Video, Piotr Video itd.) oraz link prowadzący do filmu. Kliknięcie w link odsyła do strony, na której pojawia się informacja o konieczności zainstalowania rozszerzenia w celu obejrzenia filmu. Zgoda na zainstalowanie rozszerzenia sprawia, że zainfekowane wiadomości zaczynają być generowane z naszego konta.
Fot. zaufanatrzeciastrona.pl
Zatem, po pierwsze, nie klikaj w podejrzane linki i poinformuj znajomego – najlepiej za pośrednictwem innego kanału komunikacji, że wysyła podejrzane wiadomości lub publikuje „dziwne” posty. Po drugie, jeśli już nieświadomie rozsyłasz „wirusa”, znajdź i usuń odpowiedzialną za to aplikację oraz zmień ustawienia konta, żeby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.
CO ZROBIĆ, ŻEBY BYĆ BEZPIECZNIEJSZYM?
1. Wyłącz opcję umożliwiającą publikowanie na twoim profilu przez inne osoby. W formularzu „Ustawienia osi czasu i oznaczenia”, znajdź pytanie „Kto może publikować na twojej osi czasu?” i zaznacz opcję „Tylko ja”. Używając funkcji „Zatwierdzanie na osi czasu”, możesz określić, czy będziesz przed opublikowaniem na twojej osi czasu, ręcznie zatwierdzać posty, w których cię oznaczono.
Żeby przejść do formularza Ustawień osi czasu i oznaczeń, kliknij >>> TUTAJ.
2. Odinstaluj aplikacje zainstalowane na twoim profilu. W formularzu „Ustawienia aplikacji” możesz znaleźć aplikacje oznaczone jako „Zalogowano przez Facebooka” – usuń je. Jeśli nie wiesz, które z aplikacji są niebezpieczne, usuń wszystkie. Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł się zalogować, gdyż „wirus” zmienił twoje hasło dostępu – wówczas skorzystaj z odzyskiwania hasła. Usuwając aplikację, możesz wysłać zapytanie dotyczące tego, jakie dane na twój temat zbiera jej dostawca oraz usunąć „Aktywność związaną z aplikacją” – m.in. opublikowane przez nią posty.
Żeby przejść do formularza Ustawień aplikacji, kliknij >>> TUTAJ.
3. Nie pozwalaj aplikacjom zainstalowanym przez znajomych pozyskiwać danych z twojego konta – w formularzu odznacz wszystkie możliwe opcje i zapisz nowe ustawienia.
4. Określ ustawienia dla starszych wersji aplikacji Facebook dla urządzeń mobilnych. W formularzu ustaw opcję „Tylko ja”.
5. Przeskanuj programem antywirusowym urządzenia, z których korzystasz – komputery, tablety, telefony. Usuń aplikacje z przeglądarek albo wyzeruj ustawienia. Użyj zaufanego programu antywirusowego.
6. Dla bezpieczeństwa, zmień wszystkie hasła.
puch