20 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w edukacyjnych rejsach w ramach programu edukacji morskiej. Jest on realizowany na zlecenie prezydenta Gdańska. Pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz, ambasador Gdańska do spraw morskich. W ramach programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w edukacyjne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Uczą się żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii i geografii oraz poznają swoje miasto od strony wody.
Program ma na celu budowanie tożsamości lokalnej, propagowanie aktywności fizycznej sportu i zdrowego stylu życia oraz krzewienie zasad bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Jachty z uczestnikami przepłynęły już 32 tys mil morskich. Każdego dnia w rejsy wypływało 60 uczniów. W Ośrodku Kultury Morskiej podsumowano kolejny rok takiej morskiej edukacji.
– Darmowe warsztaty żeglarskie dla dzieci, dbałość o czystość wody, godziny spędzone na jachcie. To wszystko musi zaowocować w przyszłości – mówi olimpijczyk i żeglarz Mateusz Kusznierewicz, ambasador Gdańska do spraw morskich.
EDUKACYJNY POTENCJAŁ ŻEGLARSTWA
Na wiosnę wystartował konkurs „How do we see the Baltic Sea”, do którego zaproszono młodzież z krajów Morza Bałtyckiego. Ważną formą aktywności programu jest także realizacja darmowych warsztatów żeglarskich dla dzieci. Weekendowe zajęcia na plaży w Brzeźnie oraz stanowiska edukacyjne realizowane w ramach wydarzeń odbywających się na terenie Trójmiasta cieszą się wielkim zainteresowaniem. Program edukacji morskiej w Gdańsku pokazuje, jak wielki potencjał edukacyjny i wychowawczy ma żeglarstwo.
– Rozmawiamy z nauczycielami, którzy przez kolejne lata wypływają z uczniami w rejsy i wiemy, jak ważnym uzupełnieniem zajęć szkolnych jest tych kilka godzin spędzonych na wodzie – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.