66-letni pan Edward z Borowa na Kaszubach jest pierwszym niesłyszącym pacjentem w Polsce, który posługuje się najnowocześniejszym procesorem dźwięku, umożliwiającym mu kontakt z otoczeniem.
Lekarze z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zakończyli fazę testów urządzenia, które poprawiło komfort życia pacjenta. Pan Edward słyszy, zaczął też swobodnie mówić.
SZANSA NA LEPSZE ŻYCIE
Wydawało się, że 66-letni mężczyzna nie będzie już słyszał dźwięków otaczającego świata. Dotychczasowy system implantu słuchowego na przewodnictwo kostne – wobec pogarszającego się słuchu – już nie dawał oczekiwanego efektu. Pacjent miał być skazany na życie w ciszy albo na operację wszczepienia implantu ślimakowego.
Na szczęście pojawiło się nowe rozwiązanie, z którego skorzystali specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i jako pierwsi w Polsce zdecydowali o podłączeniu panu Edwardowi najnowocześniejszego procesora dźwięku Baha 5 Super Power.
– To najlepsze rozwiązanie dla tego pacjenta – wyjaśnia dr hab. Tomasz Przewoźny, który dokonał podłączenia procesora. – Pan Edward od 6 lat korzystał z wcześniejszej wersji procesora na przewodnictwo kostne. Niestety jego słuch uległ znacznemu pogorszeniu. Nowy procesor umożliwi mu pełną komunikację, a z dnia na dzień komfort życia pacjenta będzie się poprawiał – wyjaśnia dr hab. Tomasz Przewoźny.
IMPLANTY POZWALAJĄ SŁYSZEĆ
Implanty tego typu są znane już od 35 lat, korzysta z nich ok. 110 tysięcy osób na całym świecie. Wykorzystują możliwość przenoszenia dźwięków drogą kostną. Zapewnia to lepszy słuch pacjentom z problemami jednostronnej głuchoty, uszkodzeniem ucha środkowego i wewnętrznego. Są rozwiązaniem dla osób, którym zwykły aparat słuchowy już nie wystarcza lub nie mogą go nosić z powodów anatomicznych.
NOWOCZESNA TECHNOLOGIA
Dzięki procesorowi pacjenci z implantem na przewodnictwo kostne, w przypadku znacznego pogorszenia słuchu, nie muszą poddawać się operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Wystarczy wymiana dotychczasowego procesora dźwięku na mocniejszy. Nie ma żadnej ingerencji w organizm pacjenta – wystarczy podłączenie nowego procesora do wcześniej wszczepionego implantu. Klinika Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie placówek, które wykorzystały procesor w leczeniu niedosłuchów swoich pacjentów.
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl