Senacka komisja kultury i środków przekazu wysłuchała informacji wicepremiera Piotra Glińskiego na temat przekształcenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zapewnił senatorów, że nie ma planów likwidacji Muzeum II Wojny Światowej, a decyzja o połączeniu tych instytucji została podjęta zgodnie z prawem. – Nigdzie, na żadnym etapie nie było ani woli, ani decyzji dotyczącej likwidacji muzeum – powiedział Piotr Gliński. W ten sposób minister kultury odpowiedział na jeden z zarzutów Rzecznika Praw Obywatelskich, który 21 października zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzenie o połączeniu obu instytucji.
SZANSA NA MIĘDZYNARODOWĄ RENOMĘ
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Paweł Machcewicz wyraził opinię, że realizowany jest obecnie plan przejęcia muzeum przez PiS. Dodał, że w 2013 roku mówił o tym prezes Jarosław Kaczyński i słowa te potwierdził w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Jak mówił prof. Machcewicz, jego kontrakt kończy się w 2019 roku i można go przerwać jedynie w sytuacji likwidacji instytucji kultury lub jej przekształcenia.
Przewodniczący senackiej komisji kultury, senator Jerzy Fedorowicz z PO odczytał list Normana Daviesa, autora wielu książek na temat historii Polski i przewodniczącego Rady Naukowej Muzeum II Wojny Światowej. Norman Davies pisze w nim, że „muzeum pod dyrekcją Pawła Machcewicza ma największe szanse ze wszystkich muzeów w Polsce na uzyskanie międzynarodowej renomy”.
UHONOROWANIE
Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że jednym z powodów połączenia obu muzeów jest „właściwe uhonorowanie symbolicznego miejsca jakim jest pole bitwy na Westerplatte i mit, który jest z tą bitwą związany, z etosem obronnym”. Dodał, że „Muzeum II Wojny Światowej powinno przedstawiać unikalny charakter polskiego zaangażowania w II Wojnę Światową i charakter ludzkich wyborów w sytuacji zagrożenia i opresji jakim jest wojna, a więc także w ocenę tych wyborów, […] co jest w historii polskiej opisane”.
Wicepremier Gliński powiedział również, że o kształcie przyszłej wystawy zdecyduje jej przyszły dyrektor. On sam nie podjął jeszcze decyzji, kto nim zostanie. Muzea zostaną połączone 1 lutego 2017 roku.