Nawet co 10 pacjent leczony w szpitalu może być narażony na zakażenie bakteriami szpitalnymi. Jak walczyć, zwłaszcza z tymi, które są oporne na antybiotyki, zastanawiali się w Gdańsku przedstawiciele szpitali z Pomorza. Spotkanie zorganizował Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
BAKTERIE, NA KTÓRE NIE DZIAŁAJĄ ANTYBIOTYKI
– W każdym szpitalu działa specjalny zespół do walki z zakażeniami, który współpracuje z sanepidem – mówi Anna Obuchowska, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. – Mamy teraz kilka takich bakterii z którymi walczymy. To np. Acinetobacter baumanni, bakteria groźna dla płuc i układu moczowego. Inna to Clostridium difficile, powodująca biegunki, czy Klebsiella pneumoniae, mogąca wywołać zapalanie płuc a nawet posocznicę.
– Te bakterie stwarzają bardzo wiele problemów w szpitalach. Łącznie z tym, że na niektóre nie ma dostępnych antybiotyków. Współdziałanie inspekcji sanitarnej i szpitali jest jak najbardziej potrzebne – dodała Anna Obuchowska.
LEGIONELLA ZAMYKA ŁAZIENKI
Oddziały szpitalne bardzo rzadko są zamykane z powodu zakażeń. W ostatnich latach w Pomorskiem nie było takiej sytuacji, ale zdarzały się czasowe ograniczenia dostępu np. do łazienek na oddziałach. – Oczywiście jeśli jest już sytuacja dramatyczna, np. z bakteria Legionelli, to czasami zamykamy. Ale staramy się nie wyłączać całych oddziałów, tylko np. łazienki. Pacjenci muszą wówczas korzystać z innych pomieszczeń, by wykonać toaletę.
Bakterie Legionelli występują w źle dezynfekowanych wodociągach. Są na kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody i w glebie. Źródłem zakażenia w szpitalach mogą być instalacje ciepłej wody, klimatyzacja, nawilżacze powietrza, baseny, sitka prysznicowe, respiratory – czyli urządzenia do wspomagania oddychania, cewniki, dreny oraz dializatory.
CHORZY NARAŻENI
Najczęściej do zakażeń szpitalnych dochodzi na anestezjologii i intensywnej terapii oraz na oddziałach zabiegowych. Pacjenci zakażają się głównie bakteriami powodującymi choroby układu moczowego oraz zapalenie płuc. Dużo zakażeń dotyczy też ran pooperacyjnych.