Spółka MedPharma ze Starogardu Gdańskiego to pierwsza placówka zdrowia w Pomorskiem, która wystąpiła do wojewody o opinię w sprawie celowości swoich inwestycji. Chce zacząć działalność w zakresie rehabilitacji i opieki długoterminowej.
KONIEC NIETRAFIONYCH INWESTYCJI
Wszystkie szpitale i przychodnie chcące starać się o kontrakt z NFZ i unijne dofinansowanie, muszą uzyskać taką opinię. Chodzi o inwestycje powyżej 3 mln złotych dla szpitali i 2 mln złotych dla przychodni, wydatkowane w okresie dwóch lat. Wnioski placówek zdrowia będą oceniane w specjalnym systemie o nazwie IOWISZ, który ma być wykorzystywany do końca 2025 roku.
Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku tłumaczy, że celem całego procesu opiniowania jest uporządkowanie rynku medycznego tak, żeby nie dochodziło do marnotrawienia publicznych pieniędzy.
– Często, gdy dane badanie jest dobrze wyceniane przez NFZ, wszystkie placówki kupują odpowiedni sprzęt i chcą je robić. Mamy wówczas wiele podmiotów mających niewielkie kontrakty, które szybko się wyczerpują i sprzęt stoi bezużytecznie. Pacjent z kolei wędruje od przychodni do przychodni i słyszy w każdej, że kontrakt się wyczerpał. Chcemy to zmienić, bo ten sprzęt kupowany jest często na wyrost i niepotrzebnie. Dlatego wojewoda będzie opiniował m.in. takie inwestycje.
UNIJNE DOFINANSOWANIE TEŻ Z OPINIĄ
Od lipca przychodnie i szpitale planujące nową działalność, albo chcące otrzymać wsparcie unijne, muszą uzyskać opinię wojewody o celowości ich inwestycji. Urzędnicy mają 60 dni na sprawdzenie, czy planowana inwestycja pokrywa się z potrzebami zdrowotnymi regionu m.in specjalnymi mapami potrzeb przygotowanymi przez resort zdrowia.
Swoją ocenę inwestycji przedstawi też NFZ, który sprawdzi czy planowana działalność może liczyć na finansowanie ze środków publicznych.
– Dopiero wówczas wojewoda wyda opinię. Jeśli będzie pozytywna, to placówka będzie miała otwartą drogę do realizowania inwestycji, bądź starań o dofinansowanie unijne – tłumaczy Małgorzata Kalkowska z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, która kieruje zespołem zajmującym się wdrażaniem systemu na Pomorzu.
Dodaje, że o opinię wojewody muszą wystąpić nowe placówki, ale także te istniejące na rynku, jeśli np. chcą zacząć działalność, której dotąd nie prowadziły. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na Pomorzu o wydanie opinii o celowości inwestycji może wystąpić około 60 placówek zdrowia.
PLATFORMA INTERNETOWA IOWISZ
IOWISZ to specjalna platforma, która jest wykorzystywana do oceny wniosków inwestycyjnych (skrót od Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia). Ma ona umożliwić podejmowanie racjonalnych i trafnych decyzji. Spółka medyczna by przystąpić do procedury, musi wypełnić specjalny elektroniczny formularz. System na podstawie odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dokona oceny inwestycji.
Joanna Matuszewska/hb
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl