Ich nazwa brzmi tajemniczo, ale to prawdziwe architektoniczne perełki, prawdopodobnie jedyne w naszym regionie. Maswerki odkryto w remontowanym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.
Maswerki to pochodzące z czasów gotyckich ozdoby znajdujące się w kościelnych niszach okiennych.
CIEKAWSZY BUDYNEK
Nazywa się je też kwiatonami, rybimi ogonami, czy wimpergami. To detale architektoniczne pojawiające się na wielu reprezentacyjnych gotyckich budynkach. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że ta ornamentyka, która nas otacza, ma swoje skomplikowane nazwy i właśnie jedną z takich bardziej skomplikowanych nazw są maswerki. To tak naprawdę ozdoby, malowidła czy płaskorzeźby z elementami malowideł, które znajdują się w ślepych niszach okiennych. One mają maskować te nisze, ale też sprawiać, że bryła budynku jest lżejsza, bardziej strojna i ciekawsza – mówi historyk i rzecznik pruszczańskiego ratusza Bartosz Gondek.
Maswerki w XIV-wiecznym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim znajdowały się pod kilkoma warstwami tynku, które zostały odkryte przez konserwatorów podczas remontu.
PIONIERSKIE POSUNIĘCIE
Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ zachowały się nie tylko same rysunki, ale też „ryty” wykonane przez ludzi, którzy je setki lat temu malowali. Można więc było po śladach ostrzy odtworzyć, jak ten maswerk oryginalnie przebiegał. To sprawiło, że Agnieszka Kowalska, czyli Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, podjęła decyzję, aby te maswerki odtworzyć. – To dosyć pionierskie posunięcie, bo najbliższe duże, odtworzone maswerki, znajdują się w Toruniu – mówi Gondek.
– Fantastycznie wszystkie maswerki zostały odnowione i ich cechą charakterystyczną jest to, że nie powtarzają się. Nie ma bliźniaczych maswerków, każdy z nich ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny wzór – mówi ksiądz proboszcz Stanisław Łada.
Koszt remontu wieży kościoła, podczas którego odkryto maswerki, wyniósł 500 tys. zł. 288 tys. zł pochodziło ze środków Urzędu Miasta, pozostałą kwotę pokryły Urząd Marszałkowski oraz sama parafia.
Sylwester Pięta/mili