Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał do czasu rozpoznania decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Postanowienie jest nieprawomocne, dotyczy skargi dyrekcji muzeum na decyzję Ministerstwa.
Postanowienie sądu zostało wydane „w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom”. W ocenie sądu mogłoby do nich dojść, gdyby Ministerstwo Kultury zdecydowało się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 roku.
„SPRAWY SĄ JUŻ POWYZNACZANE”
– Rozpoznanie sprawy przez wojewódzki sąd z udziałem stron może nastąpić w przyszłym roku – tłumaczy PAP Dominik Niewirowski, starszy specjalista z Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie. – Jeżeli żadna ze stron nie wniesie zażalenia, to gdy postanowienie się uprawomocni, będzie można wyznaczyć termin rozprawy – wyjaśnia.
– Na ten rok sprawy w WSA są już powyznaczane – dodaje agencji informacyjnej Niewirowski. Zastrzega jednak, że strona postępowania może złożyć wniosek o rozpatrzenie sprawy poza kolejnością.
DECYZJA O POŁĄCZENIU MUZEÓW
6 września 2016 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał rozporządzenie, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest „optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa”.
Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w drugiej połowie września tego roku zaskarżyła decyzję Ministerstwa Kultury o połączeniu placówek muzealnych. Zdaniem skarżących decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty.
PAP/hb