Alicja ma 15 lat. Urodziła się jako wcześniak. W trzecim miesiącu życia przeszła pierwszą operację jelit, która zakończyła się rozmaitymi powikłaniami. Dziś Ala potrzebuje opieki 24 godziny na dobę. Jej mama, Eliza Kugler, może liczyć na pomoc lekarzy i pielęgniarek z Pomorskiego Hospicjum dla dzieci.
W 121 dziecięcych hospicjach domowych w całej Polsce pracują oddani i wrażliwi ludzie. To dzięki nim życie nieuleczalnie chorych dzieci jest łatwiejsze – bez lęku, bólu i cierpienia.
I mogą być one w domu. Z mamą, rodzeństwem, kotem i psem. Szczęśliwe na tyle, na ile jest to możliwe.
Rzeczywistość Ali i jej mamy, to ciągłe kontakty ze specjalistami, trzeba wykazać się nie lada talentem logistycznym, aby ogarnąć codzienność. Pani Eliza postanowiła więc pomóc nie tylko sobie, ale i innym opiekunom domowych. Wraz z koleżanką, Paulą Rettinger-Wietoszko, wymyśliła aplikację mobilną HospiCare, która usprawni pracę opiekunów i zwiększy bezpieczeństwo małych pacjentów z dziecięcych hospicjów domowych.
HOSPICJA TYLKO W CZĘŚCI FINANSOWANE SĄ PRZEZ NFZ
Lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i opiekunowie codziennie dojeżdżają do pacjentów nawet kilkaset kilometrów. Dokumentacja medyczna pacjenta jest rozproszona w wielu miejscach, przez co lekarz nie ma dziś dostępu do wszystkich informacji z każdego miejsca. Z tego z kolei wynikają trudności w diagnozowaniu i udzielaniu nagłej pomocy, często ratującej życie. Hospicja tylko w części finansowane są przez NFZ – resztę muszą nazbierać same. Dostarczają pacjentom leki, zapewniają sprzęt medyczny i stałą fachową opiekę. Największym kosztem są dojazdy i komunikacja.
OPIEKA BĘDZIE MNIEJ KOSZTOWNA
Aplikacja zdecydowanie je zmniejszy. Ponadto sprawi, że wszystkie wyniki badań i konsultacje lekarskie będą umieszczone na mobilnym koncie pacjenta, do którego lekarze i rodzice w każdej chwili będą mogli mieć dostęp.
Pomysł aplikacji bardzo spodobał się hospicjom. Wspiera go Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Fundacja Hospicyjna, Hospicjum Pomorze Dzieciom, są też sygnały z Koszalina, Krakowa i Warszawy.
Dla hospicjów aplikacja ma być darmowa. Żeby jednak mogła ruszyć, potrzebne są pieniądze. Kampanię można wesprzeć na stronie polakpomaga.pl.
W tym roku hospicja w Polsce realizują kampanię społeczną „Hospicjum też Życie”, która poświęcona jest właśnie opiekunom domowym – takim jak Pani Eliza – samotnym bohaterom.
Posłuchaj całego reportażu Magdy Świerczyńskiej-Dolot:
mśd/hb