Redukcja szkodliwej dla zdrowia niskiej emisji oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania budynków na terenie Gminy Miasta Gdyni. To główne cele akcji społecznej, promowanej przez OPEC, Gminę Miasta Gdynia i EDF Polska. Pierwsza odsłona kampanii „Daj się ogrzać. Przyłącz się do ciepłolubnych” odbyła się w gdyńskim Infoboxie. Były także warsztaty dla administratorów, pozwalające usystematyzować wiedzę z zakresu etapów przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymogów formalnych, kosztów przyłączenia do m.s.c., jak i cen ciepła. Z dużym zainteresowaniem spotkały się tematy związane z rozwojem w dzielnicy Gdynia Orłowo, na obszarze Placu Górnośląskiego oraz plany uciepłownienia dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.
ZAPYTAJ PRACOWNIKÓW
Przedstawiciele OPEC, Urzędu Miasta Gdynia i EDF Polska S.A. omówili również zasady uzyskania dofinansowania na przyłączenie sieci cieplnej w Gdyni lub rozszerzenie przyłączenia o ciepłą wodę użytkową.
Przedstawione administratorom informacje można znaleźć >>> TUTAJ
Pod wskazanym adresem zapytać można także pracowników OPEC o wstępne możliwości przyłączenia do sieci lub rozszerzenia przyłączenia o ciepłą wodę użytkową. Odbiorcy znajdą tam również relację z przeprowadzonych warsztatów, kalkulator dotacji, informacje na temat przebiegu kampanii i jej kolejnych odsłon.
PROJEKTY NA NAJBLIŻSZE LATA
W najbliższych latach firma planuje zrealizować 5 większych projektów z wykorzystaniem funduszy unijnych:
1. Uciepłownienie Gdyni Południe wraz z Placem Górnośląskim (pełna nazwa zadania: Ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację lokalnych węglowych źródeł ciepła i budowę wysokosprawnej sieci ciepłowniczej od ul. Stryjskiej w kierunku Placu Górnośląskiego w Gdyni)
2. Uciepłownienie obszarów Małego Kacka (pełna nazwa zadania: Rozbudowa sieci ciepłowniczej z wysokosprawnej kogeneracji w Gdyni Południe, w obrębie dzielnic Orłowo i Mały Kack)
Wnioski o dofinansowanie powyższych projektów z funduszu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostały złożone we wrześniu 2016r.
1. Budowa sieci ciepłowniczej do dzielnic Chwarzno i Wiczlino (pełna nazwa projektu: Rozbudowa sieci ciepłowniczej z wysokosprawnej kogeneracji na terenie dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni)
2.Rozwój sieci ciepłowniczej w kierunki Redy wraz z podłączeniem obszarów na granicy Redy i Rumi (pełna nazwa projektu: Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej Gdynia-Rumia na obszar miasta Redy, wspierająca bezpieczeństwo energetyczne miast (Rumia i Reda), celem podłączenia nowych odbiorców ciepła do efektywnego systemu ciepłowniczego ze źródłem z wysokosprawną kogeneracją)
3. Termomodernizacja sieci ciepłowniczych na terenie Gdyni, Rumi i Wejherowa (pełna nazwa projektu: Termomodernizacja ciepłociągów kanałowych i napowietrznych w Gdyni, Rumi i mieście Wejherowo)
Wnioski o dofinansowanie powyższych projektów złożone zostaną do końca tego roku.
Z ostatnio zrealizowanych inwestycji warto wymienić:
- Uciepłownienie obszaru byłej Stoczni Gdynia
- Budowa sieci w kierunku Portu Wojennego na Oksywiu i podłączenie prawie wszystkich większych budynków na tym obszarze
- Budowa źródła kogeneracyjnego w Wejherowie (zadanie zrealizowane w 2013r. – szczegóły poniżej)
- Modernizacja systemu grzewczego na terenie Akademii Morskiej w Gdyni
W trakcie realizacji jest:
- Podłączanie kolejnych osiedli na terenie wsi Pogórza w gminie Kosakowo
- Podłączanie kolejnych osiedli w okolicach ulicy Strzelców w Gdyni
- Budowa kolejnych kotłowni i sieci na terenach, gdzie nie ma miejskiej sieci ciepłowniczej tj. Gdynia Wiczlino, Gdynia osiedle „Nowe Orłowo”
- Uciepłownienie obszaru ulic Bosmańskiej i Australijskiej w Gdyni
- Modernizacja węzłów w budynkach mieszkalnych WSM w Wejherowie
- Inwestycje związane z rozszerzeniem dostaw o c.w.u. i likwidacją lokalnych źródeł podgrzewu c.w.u. w budynkach mieszkalnych w szczególności w dzielnicach Gdynia Śródmieście, Gdynia Grabówek i Gdynia Redłowo
- Modernizacja sieci przesyłowych na całym obszarze działalności firmy.