O organizacjach pozarządowych, ich roli, sukcesach, porażkach i różnorodności rozmawiali goście Radia Gdańsk senator Antoni Szymański i Jerzy Boczoń z Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w przeddzień konferencji „Zasada pomocniczości drogą do społeczeństwa obywatelskiego” odbywającej się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Audycję prowadziła Magdalena Świerczyńska-Dolot.
W województwie pomorskim (dane na rok 2016) zarejestrowanych jest około 8 tys. fundacji i stowarzyszeń, co stanowi ok. 7 proc. całego polskiego sektora. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców w regionie, oznacza to 32 organizacje na 10 tys. mieszkańców.
– To wskaźnik dosyć dobry, jeśli chodzi o ilość organizacji pozarządowych na 10 tys. mieszkańców. Oczywiście te liczby są mocno przybliżone. Niektóre z organizacji działają stale, mają swoje biura, zespoły itd. Większość jednak działa od czasu do czasu, nie ma stałych zespołów czy siedzib. Dane mówiące o 8 tys. zarejestrowanych organizacji trzeba podzielić przez dwa, gdy chce się mówić o tych stale aktywnych – mówił Jerzy Boczoń.
LUDZIE, KTÓRZY WSPÓLNIE ROZWIĄZUJĄ PROBLEMY
– W 1989 roku ruchy pozarządowe eksplodowały. Ludzie organizowali się w przeróżny sposób. W tej chwili ta sytuacja jest dość ustabilizowana. Jeśli porównać się z Zachodem, to okazuje się, że tam więcej osób działa w tego typu organizacjach, czasem w kilku jednocześnie. To przekłada się na rozwiązywanie różnorakich problemów społecznych. Bo przecież wiemy, że państwo i nawet najlepszy samorząd nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb społeczności – powiedział Antoni Szymański.
Senator podkreślił, że trzeba kreować warunki umożliwiające tworzenie się społeczeństwa obywatelskiego.
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE TRZEBA PROMOWAĆ
Jerzy Boczoń stwierdził, że ludzie mają znikomą świadomość codziennego udziału organizacji pozarządowych w życiu społecznym. To dlatego, zdaniem gościa Radia Gdańsk, nagroda obywatelska Bursztynowego Mieczyka ma szczególną wartość. – Po to oddaliśmy głos obywatelom, żeby zastanowili się, czy jakieś działania naprawdę się im podobają i czy pewne organizacje chcieliby wesprzeć. To polepszy identyfikację tych organizacji. Przypomnę, że 22 lata temu nagroda Bursztynowego Mieczyka została ustanowiona przez wojewodę Płażyńskiego, ale jej pomysłodawcami były osoby związane właśnie z organizacjami pozarządowymi.
Wyróżnienie to nadal stanowi unikalny przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody na szczeblu regionalnym.
W CZWARTEK W RADIU GDAŃSK, W PIĄTEK W ECS
– Dobrze, że o tym rozmawiamy w Radiu Gdańsk i w piątek na konferencji „Zasada pomocniczości drogą do społeczeństwa obywatelskiego” w ECS. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym, o czym mówimy, to serdecznie zapraszam. Nie ma specjalnych ograniczeń, jeśli chodzi o tę konferencję. Warto się konsultować. W ECS będzie bardzo ważna osoba, pan Wojciech Kaczmarczyk, który będzie prezentował nowe rozwiązania w tej sferze. Ważne, żeby to, co nazywamy społeczeństwem obywatelskim w Polsce rozwijało się silniej. Bo wiele aspektów tego dobra już zarysowaliśmy – tymi słowami zapraszał do udziału w piątkowej konferencji senator Antoni Szymański.
Posłuchaj audycji:
puch